У суштини, каже посланик опозиционе партије из турског медитеранског региона Хатај, који се граничи са Сиријом, да је до јачања Исламске државе и Нусра фронта дошло управо захваљујући такозваној умереној опозицији.
Како каже, Турска не пружа директну подршку Исламској држави, али она отворено доставља оружје „Слободној сиријској армији“, а она пак продаје исто то оружје милитантима ИД или Нусра фронту. Исто то раде и Катар и Саудисјка Арабија.
Западне државе такође упућују помоћ „умереној“ опозицији, која потом шаље оружје радикалним исламским групама, каже он и истиче да се на овој трговини зарађује велики новац.
„Рат у Сирији траје већ 5 година, јер се џихадистима путем „умерене“ опозиције дотура оружје и опрема. У Сирији сада нема те умерене опозиције“, закључује бивши посланик.
Иначе, сматра се да „умерену опозицију“ представљају сиријски грађани који се не придржавају шеријатских закона. Али, таквих групација тренутно нема. Најмање половину свих милитаната у Сирији чине инострани грађани, плаћеници.
Званична Анкара обавештена о деловању терориста
Едибоглу је, говорећи о конкретним примерима указивања помоћи и слања оружја милитантима ИД и ал Нусри додао и да је Турска влада обавештена о испорукама оружја терористима.
„Већ две године преко територије Турске теретни камиони из Катара и Саудијске Арабије превозе оружје до прелаза на граници са Сиријом. Сваки дан се превезе по неколико шлепера. Када сам самостално желео да се ближе упознам са детаљима транзита оружја, један од возача шлепера ми је признао да за ове вожње добија доста новца, што је веома исплативо у сред кризе“, наглашава он.
Са друге стране турско-сиријске границе налази се регион који контролишу милитанти ИД. Све оружје које је упућено „умереној опозицији“ а иде преко овог региона, заправо аутоматски завршава у рукама ИД.
Команда милитаната бежи у Турску од руских авиона
Бивши посланик Републиканске народне странке је додао се највећи део командног састава милитаната сад налази у Турској, јер они нису више тако безбедни у Сирији:
„Практично сва виша команда се сада налази у Турској. Повремено они прелазе у Сирију, али се увек врате. Део милитаната такође живи у Турској. Пограничне територије су се већ одавно претвориле у транзитне зоне џихадиста. Они долазе, одморе се у Турској и одлазе поново у Сирију да ратују. У нашем региону Хатај има осам незваничних прелаза. На тим местима је чак обновљен асфалт, како би прелаз био што једноставнији за шлепере“, истиче он.
По речима Едибоглуа, свакодневно у луку Искендеруна, на аеродром и аутобуску станицу Хатај стижу стотине терориста, који прелазе границу са Сиријом.
„Без обзира што су власти Турске обавештене, ништа се не чини како би се ово зауставило. Конкретно, на аеродрому Хатај несметано ради приватни авио-превозник чији је власник једна катарска фирма. Недељно, они обаве до 14 летова, превозећи терористе из Меке, Џеде и Медине у Хатај. Овде је врло индикативно то што авиони ове компаније слећу само у Хатај, а даље терористи у Сирију путују аутобусима. У луку Искендруна рибарским бродовима такође долазе терористи“, истиче он.
Мехмет Али Едибоглу каже да се џихадисти који беже од бомби руских ловаца скривају у Турској.
Многи милитанти живе у изнајмљеном смештају у турским пограничним градовима.
„У провинцији Јаиладаги, близу сиријске границе, налази се регион Бајирбуџак где станује много терориста пореклом из Чеченије и других кавкаских република. Долазе и са породицама и делује да немају намеру ускоро да се врате кућама. Оваква ситуација, наравно, представља претњу за безбедност Турске. Постоје много разлога да се верује да терористички напади попут оног који се догодио у Анкари могу бити поновљени у другим градовима“, закључује Едибоглу.