Виша саветница за кризе у Амнести интернешенелу (АИ) Лама Факих изјавила је за Радио Спутњик да је могуће да је сиријска курдска Јединствена демократска партија (ПЈД) починила злочине над становницима у северним селима у Сирији.
Закључак је донет на основу доказа које је пружило локално становништво из сиријских провинција Хасаках и Рака које су стручњаци АИ посетили овог лета.
„Обавили смо истрагу у јулу и августу, као и истраге у суседству. Појединци са којима смо разговарали долазе из различитих градова и села и из Авганистана и из Ирака, тако да се зна да не говоримо само о изолованим инцидентима“, изјавила је Лама Факих.
Према извештају АИ, борци Јединице народне заштите (ЈПГ), приморали су хиљаде људи да напусте своје домове у тим подручјима.
„Видели смо да су на територијама које су биле под окупацијом Исламске државе, а које је сада преузела ЈПГ уз помоћ коалиционих снага коју предводе САД, цивили расељени, а у неким случајевима су им куће срушене“, објашњава Факихова.
Међу најшокантнијим открићима до којих је дошао АИ било је разарање села Хусеинија, чији су мештани изјавили да им је било запрећено да ће их, ако не оду из својих домова, бомбардовати ваздушне снаге коалиције коју предводе САД.
„Када смо га посетили (село), било је јасно да је сваки дом, осим једног, уништен. Разарање је било очигледно, али штета која је причињена није била од гранатирања“, истакала је Факихова.
„Успели смо да разговарамо са неким мештанима који су остали иза локалне школе и објаснили нам шта су видели. Поједини од њих су били у селу када су дошли припадници ЈПГ и отерали их, а затим су почели да село да пале“, нагласила је она.
Амнести интернешенел је затражио коментар од ЈПГ, али још није добио одговор.
О томе како цивили могу да буду заштићени, Факихова каже:
„Позивамо ЈПГ да заустави протеривање цивила и уништавање њихове имовине“.
„Појединци који су наредили или спроводили овакво уништавање требало би да одговарају за ове злочине. Цивили би требало да добију одштету за оно што су изгубили“, рекла је.
АИ је позвао опозицију коју предводе САД да не дозволи да њихова подршка курдским снагама буде искоришћена против цивила.
Ова група је оптужена да је сравнила са земљом читава села пошто је поразила Исламску државу и преузела контролу. АИ износи претпоставку да је у питању одмазда над становницима ових села због њихових наводних веза и симпатија према Исламској држави.
„Становници су нам рекли да је у неким случајевима ПЈД претио ваздушним нападима коалиције предвођене САД како би их натерао да напусте домове. Ово је отворена злоупотреба било какве координације са коалицијом САД. Ове особе не би смеле да буду присиљене да напусте домове у циљу одмазде“, рекла је Факихова.
Курдска партија је одбацила оптужбе тврдећи да су цивили пребачени из ових области из безбедносних разлога. АИ, међутим, наводи многа сведочанства становника који тврде да се њихова села не налазе у близини фронта.
Представник Амнестија каже да би починиоци ових злочина брзо могли да буду изведени пред суд.
„У многим случајевима цивили са којима смо разговарали познају починиоце, команданте који долазе из ПЈД или ЈПГ и ми ћемо радо поделити ове информације са властима како би могле да почну истрагу“, објаснила је Факихова. Постоји велика могућност да ће сиријска курдска група бити изведена пред суд.
„Наше искуство у раду са неколико ПЈД влада је да су озбиљно узели оптужбе о кршењу права“, изјавила је.
Амнести интернешенел је већ позвао Курде да зауставе уништавање кућа мештана и понуде одштету онима који су изгубили имовину.