Војни аналитичар Александар Радић каже да је захтев део плана војног јачања те земље, али и да није у складу са амбицијама НАТО-а.
Загребачки дневник тврди да би САД лансере донирале кроз програм помоћи савезничким државама, а након што донацију одобри амерички Конгрес. Министарство одбране би, према сазнању листа, набавило неколико балистичких ракета домета 300 километара. МЛРС270 је изразито моћно оружје, чији се борбени систем састоји од 12 ракета калибра 240 мм, а читав систем тежак је 25 тона. Ако Хрватска заиста добије поменуто оруђе постаће убедљиво доминантна у региону, тврди војни аналитичар Александар Радић.
„Реч је о систему који може угрубо да се пореди са нашим системом М87 Оркан или руским системом Ураган. Хрватска је прошле године донела нови дугорочни стратешки план развоја оружаних снага. У њему није било тог вишецевног лансера ракета“, каже Радић за Спутњик.
Загребачки дневник пише да ће од 16 лансера тек неколико бити преуређено како би се омогућило испаљивање балистичких ракета, а Хрватска би ракете морала да купи. Неке процене указују да би ремонт система коштао око четири, а само једна ракета тог типа око два милиона долара. Америка би тако донирајући могла и да заради на систему који се не производи од 2003. године. Радић подсећа да на Западу траје тренд драстичног смањивања броја конвенционалних средстава ратне технике.
„Све земље имају вишкове, Хрватска наравно преузима вишкове за које је у интересу земље која је продавац да обезбеди неки новац. Они могу то да добију по повољној цени, неке ствари као донацију, али увек продавац има интерес, ако ништа друго, кроз продају муниције“, каже Радић.
САД до сада су Хрватску војску опремиле с готово 400 разних типова возила, летачком опремом, и платиле део трошкова те земље у операцији у Авганистану. Међутим, саговорник Спутњика сматра да овај степен модернизације хрватске војске и лидерство у региону није део амбиција НАТО-а.
„Имам велике резерве око тога да ли ће постојати спремност да се баш то оружје испоручи Хрватској, зато што би, не улазећи у војни значај, њима то симболично донело један ниво војног самопоуздања и офанзивни капацитет који НАТО неће препознати као сврсисходан“, наводи војни аналитичар.
Ако добије лансер и купи ракете хрватска војска имаће способност стратешког ракетног удара у дубину непријатељске територије. У Министарству одбране Србије не желе да коментаришу набавку оружја у суседној Хрватској, али капетан корвете Јован Кривокапић за Спутњик каже да је Војска Србије добро обавештена о свим кретањима у региону.
„Министарство одбране и Војска Србије помно прате развој ситуације у региону, посебно са безбедносног аспекта. Истичем да је Војска Србије у потпуности спремна и способна да реализује све мисије које су јој додељене.То се пре свега односи на прву мисију, а то је одбрана државе од спољног оружаног угрожавања“, категоричан је Кривокапић.
До сад је у регион само Србија имала вишецевни лансер ракета већег домета „Оркан“, али са четири цеви по лансирном оруђу, МЛРС270 има 24. Према плановима, нови ракетни систем у оружане снаге Хрватске требало би да уђе 2017. године.