„Контактирао сам своје колеге из Бундестага и питао их шта се налази у тим амандманима које је Немачка поднела. Није истина да Немачка тражи признање Косова од стране Србије, већ Немачке од Србије, као једне одговорне земље која стоји иза онога што је договорила и потписала, тражи да поштује своје међународно прихваћене обавезе које се, пре свега, огледају у поштовању Бриселског споразума, договора из техничког дијалога и других договора и споразума који су настали после потписивања Бриселског споразума“, рекао је Сенић у емисији „Свет са Спутњиком“.
За Сенића Европска унија нема алтернативу, и поред замора од проширења које дефинитивно постоји у ЕУ.
„Тај осећај постоји зато што су неке земље постале чланице, ту пре свега мислим на Бугарску и Румунију, а да нису биле дорасле чланству и то за нас може да буде велики проблем, јер ће наши европски партнери тражити од Србије да буде дорасла за пуноправно чланство и самим тим ће наш период приступања трајати дуже него што су имале Бугарска и Румунија“, прогнозира Сенић.
Коментаришући могућност да Косово буде примљено у Унеско, Сенић сматра да Србија то не треба да допусти.
„Погубно је дозволити Косову улазак у Унеско управо због тога што не можемо онима који су палили наше светиње да дозволимо да чувају наше светиње. Једноставно то није логично“, каже Сенић.
На питање како тумачи чињеницу да је Немачка гласала да Косово уђе у Унеско, Сенић је одговорио да то не представља проблем, јер је Немачка признала Косово као независну државу.
„Нама су проблем друге државе. Шта ако Грчка гласа за улазак Косова у Унеско? Грчка је православна земља, није признала Косово, а подржава улазак Косова у Унеско. То је за нас проблем. Сасвим је логично очекивати да земље које су признале независност Косова, попут Француске, Немачке, Велике Британије, САД, гласају и за улазак Косова у Унеско, јер је то њихова спољња политика“, изјавио је Сенић.