Миграциона политика Владе Немачке изазива критике, а владајућу Хришћанско демократску унију потенцијално кошта гласова и поверења бирача. Анкета „Емнидa“, једног од највећих института који се бави истраживањем јавног мњења у Немачкој, показалa је да Немци желе да гласају о миграционом питању.
Тражење решења миграционе кризе је предмет спора број један на унутрашњој политичкој сцени. Истовремено, са захтевима Ангели Меркел да избеглице имају безгранично право на азил, у самој партији чују се гласови оних који су незадовољни њеним таквим ставом.
Док у политици у овом тренутку влада потпуно нејасна ситуација, већина грађана је за расписивање референдума. Према подацима анкете коју је спровео институт „Енмид“ за канал „Н24“, готово две трећине становника изјаснило се за одржавање референдума о питањима миграционе политике. Против референдума се изјаснило 33 одсто испитаника.
Миграциона криза дели друштво
Поводом одлуке владајуће партије о стварању транзитних зона, где би избеглице биле обавезне да се налазе током процеса тражења посла и решавања њиховог статуса, ставови грађана су прилично подељени. Док 56 одсто испитаника сматра да је ово добра идеја, 38 одсто њих се не слаже са овом одлуком.
Резултати анкете одражавају нарастајући страх становништва од негативних последица великих миграционих процеса на друштво. Две трећине Немаца мисли да ће миграциона криза довести до раскола друштва, док 24 одсто њих сматра да ова криза неће довести до тога.