„Гаспром“ је очекивао да изградња прве цеви намењене Турској буде изграђена крајем наредне године, али је тај рок сада померен за годину дана. За Турску је овај пројекат важан ради њеног снабдевања гасом и мислим да она одавно жели да постане транзитна држава за испоруке руског гаса преко њене територије у Европу. То је престижно и профитабилно на финансијском плану. Не видим политичку конотацију у кашњењу ове изградње. Оно је везано пре свега за то што је у Турској сада на снази прелазна Влада. Након избора 1. новембра биће формирана стална влада и надам се да ће након тога преговори бити убрзани“, рекао је Карлов.
По његовим речима, за изградњу „Турског тока“ у истој мери су заинтересоване и Русија и Турска.
„Зато сматрам да ће пројекат ’Турски ток‘ бити реализован. Друга ствар је што се прво предлагало да ће он имати 4 цеви, а да се сада говори о две“, додао је амбасадор.
Амбасадор је такође истакао да операција руских ваздушно-космичких снага у Сирији неће негативно утицати на руско-турску сарадњу, поготово не на економску.
„Као што видимо, руска операција у Сирији утиче на билатералне односе Русије и Турске. Али желим да верујем да, иако је сиријска криза компликована тема, она неће дугорочно утицати на наше односе. У том смислу охрабрују изјаве из Турске владе, које потврђују да се наставља сарадња у вези са изградњом нуклеарне електране ’Акују‘ по руском пројекту.“
Карлов је подсетио да Русија не само да гради нуклеарну електрану у Турској, него и финансира цео пројекат, чија вредност је најмање 20 милијарди долара.
Руски диполомата се осврнуо на речи турског министра енергетике Алије Ризе које је изјавио да Турска нема проблем са испорукама гаса из Русије.
„Прошле године смо прославили тридесету годишњицу испорука руског гаса у Турску. Тада сам питао турске колеге: да ли сте икада имали примедбе тим поводом? Одговор је био јединствен: Не, Русија поштено испуњава своје обавезе.“
Према речима Карлова, Русија је спремна да сарађује са Турском у области борбе против међународног тероризма.
„Више пута смо изјавили да је за нас основни проблем у Сирији управо међународни тероризам. Осудили смо терористички напад у Анкари, то је велика трагедија не само за Турску, него и за Русију. У Уједињеним нацијама руски председник Путин је позвао на стварање широке антитерористичке коалиције. Ако је Турска спремна да сарађује са Русијом по том питању, то можемо само поздравити.“