Седница је у току, а присуствује јој и делегација Косова у својству посматрача.
Расправа је затворена за јавност, али ће након одлуке бити објављени и саопштење и највероватније тонски снимак тог дела седнице. Предлог пријема Косова је 43. тачка дневног реда 197. заседања Извршног савета.
Уколико предлог буде усвојен, онда ће о пријему Косова одлучивати Генерална конференција Унеска, oд 3. до 18. новембра, где се одлучује двотрећинском већином између 195 држава чланица од којих је 111 признало Косово, а 84 није.
Русија, Куба, Кина, Аргентина, Шпанија и Бразил успротивили су се идеји да творевина попут Косова може да буде члан Унеска и најавили да ће образложити своје ставове на пленарној седници.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да не очекује повољну одлуку са заседања Унеска у Паризу, али да ће Србија наставити да се бори да Косово и Метохија не постану члан те организације, јер предстоји Генерална Скупштина Унеска.
„Данас сигурно неће бити добро“, рекао је Николић у Крагујевцу где је присуствовао „Великом школском часу“ у Шумарицама.
Председник Србије је рекао да нашу земљу чека Генерална скупштина Унеска и да ће покушати, како је навео, да убеди цео свет да одлуку о чланству Косова одложи макар за још две године, односно до 2017.
„Покушаћемо да убедимо цео свет да то питање пребацимо на разговоре у Бриселу, да нас Албанци даље више не варају тако што ће ићи у сваку организацију у којој могу прегласавањем да постану њен члан, а избегавају да се о томе договоримо и можда и нешто и променимо“, рекао је Николић.
Први потпредседник Владе Ивица Дачић рекао је да ће без обзира на одлуку Извршног савета Унеско о пријему Косова у ту организацију, Србија наставити борбу.
„Без обзира на данашње гласање, ми морамо да наставимо са нашим залагањем за очување и заштиту културног наслеђа СПЦ, српског народа и Србије на КИМ и то ћемо радити и на Генералној конференцији Унеска, која ће бити у новембру, и у свим другим политичким и дипломатским активностима у наредном периоду“, рекао је Дачић.
Он је истакао да смо учинили све што је било до нас и да су све државе у свету упознате са нашим ставовима.