Према његовим речима, неопходно је обезбедити појачање антитерористичких снага како не би искључиво зависили од коалиције коју предводе САД, имајући у виду да су њихови напори у борби против ИД неефикасни.
„Ради се о додатним снагама, конкретно о руским, које су успеле у Сирији да покажу високу ефикасност у борби против ИД уништавањем њихових позиција“, изјавио је Матлаби.
Према речима парламентарца, Вашингтон врши велики притисак на премијера Ирака, захтевајући да не тражи помоћ од Руса.
„С друге стране, ситуација је таква да ирачка војска не верује америчкој, док америчка војска такође не верује ирачким борцима. Амерички авијација не бомбардује циљеве које од њих траже Ирачани. Овакви проблеми у комуникацији драстично отежавају борбу против терориста“, оценио је Матлаби.
Истовремено, додао је он, јавност је спремна да подржи руску интервенцију на територији Ирака, с обзиром на то да војна операција против ИД траје преко годину и по дана, а терористи су за то време успели само да ојачају своје позиције.
„Према америчким изворима, око 75 одсто авиона САД врати се у базу без иједне бачене бомбе по позицијама ИД, што значи да свега 25 одсто летова даје резултате“, нагласио је Матлаби и запитао се како уопште разумети овакву ситуацију?
Упркос обећањима Вашингтона да ће обезбедити неопходну подршку како би Ирак повратио територију коју већ преко годину дана контролише ИД — то се није догодило, истакао је он и додао да је Ирак за претходне четири године добио свега три од обећаних 36 војних авиона Ф-16.