Извршни савет Унеска већином гласова предложио је да Косово буде примљено у ту организацију. Против предлога било је 14 земаља, колико је било и уздржаних.
Предлогу да се ова тема уопште нађе на дневном реду противили су се Русија, Кина, Куба, Бразил, Шпанија и Аргентина. Предлог је, иначе, поднела Албанија, а подржало га је много земаља, међу којима су Аустрија, Данска, Финска, Француска, Немачка, Словенија, Велика Британија, Шведска, УАЕ и САД.
Представници Русије и Кубе, уз подршку Индонезије, покушали су да одложе изјашњавање, а коначну одлуку о томе да ли ће Косово бити примљено у ту организацију донеће Генерална конференција Унеска, која ће бити одржана од 3. до 18. новембра.
Резултат гласања у Извршном савету Унеска
За: Авганистан, Албанија, Немачка, Аустрија, Белизе, Салвадор, Уједињени Арапски Емирати, Естонија, САД, Француска, Габон, Гамбија, Гвинеја, Италија, Кувајт, Црна Гора, Пакистан, Холандија, Доминиканска Република, Чешка, Велика Британија, Сент Китс и Невис, Шведска, Чад, Тајланд, Того, Македонија.
Против: Ангола, Аргентина, Бразил, Кина, Куба, Еквадор, Шпанија, Етиопија, Русија, Индија, Мароко, Мексико, Намибија, Нигерија.
Уздржани: Алжир, Бангладеш, Египат, Индонезија, Јапан, Малави, Мали, Маурицијус, Мозамбик, Непал, Уганда, Папуа Нова Гвинеја, Јужна Кореја, Тринидад и Тобаго.
У сали нису били присутни представници Туниса, Туркменистана и Украјине.
Предлог пријема Косова била је 43. тачка дневног реда 197. заседања Извршног савета, а о евентуалној одлуци да се Косово прими у чланство Унеска расправљаће се на Генералној конференцији од 3. до 18. новембра, а одлучивати двотрећинском већином између 195 држава-чланица од којих је 111 признало Косово, а 84 није.