Прво, потребно је да се размене мишљења, да се формирају ставови, да се образложе интереси, да се сагледају капацитети проширења сарадње. Из овога следи да су ниво посете и испланирани састанци на највишем ступњу.
Друго, током посете акценат ће бити на економским питањима. У састав српске делегације укључен је низ министара из сфере привреде. Директно ће се разматрати питања од узајамне користи за обе стране. Кључни значај ће имати и бизнис-форум, који ће се одржати 27. октобра пре подне. Оквирни број руководилаца српских компанија и предузећа, који је био предвиђен током формирања листова учесника форума, повећао се, де факто, двоструко. То говори о интересу. У привредној сарадњи за нас је важно да стварамо ефикасне механизме, да идемо према конкретним узајамно корисним пројектима. Овде су објективно велике могућности и што се тиче енергетике, и пољопривреде, инфраструктуре, финансија, војно-привредне сарадње. Може да се дотакне и тема реализације заједничких пројеката, улагања, уговора.
Дмитриј Медведев и Александар Вучић ће свечано отворити међународну изложбу-форум „Отворене иновације 2015“ на ВДНХ (Изложба достигнућа народне привреде), у највећем на свету парку-изложби. Пре тога, прошле године Дмитриј Медведев је отварао сличан форума заједно са премијером Кине, а претпрошле године — са премијерима Француске и Финске.
Треће — током посете планирано је потписивање низа руско-српских докумената глобалног и стручног карактера.
Четврто — стране ће размотрити кључне међународне проблеме, који се директно тичу интереса како Србије тако и Русије.
Посета се одржава у компликованим геополитичким околностима. Видимо где су довели покушаји Запада да створи контролисани хаос од Југославије, Блиског истока и Северне Африке до Украјине. Растурају земље једну за другом. Али нису успели да исконтролишу хаос. И плодове „арапског пролећа“ данас убирамо у облику избеглица.
Суштина логике која је доминантна данас на Западу јесте у неопходности поштовања начела „или са Западом или са Истоком — или са ЕУ или са Русијом“. Резултат је драстично смањење безбедности и стварање линија подела у Европи у војној, економској, хуманитарној и другим димензијама.
Србија се суочава са више проблема. Најочигледнији су неопходност очувања територијалног интегритета и све снажнији таласи избеглица. Видимо и озбиљне нападе на Србију — покушај усвајања Резолуције о Сребреници, а сада и Унеско. А управо они који нападају усуђују се називати „партнерима и пријатељима“ Србије.
Са моје тачке гледишта, Србија као и Русија у своје време, све више долази до схватања да је неопходно одредити и бранити управо своје властите интересе, а не туђе, неопходно је градити своју стратегију, узимајући у обзир те интересе. Није потребно никога идеализовати. Али постоји аксиом: поштују интересе оних који су снажни у економском и војном смислу. Који имају чврсту кичму. Остале, по правилу, понижавају и газе. Очигледно је да су два главна приоритета за Србију очување суверенитета и доследан социјално-економски развој, побољшање живота људи.
Што се тиче Русије, акценат је на неопходности сарадње Истока и Запада и превазилажењу овог стања у ћорсокаку, у који су свет увукли дилетанти. Акценат је на савлађивању „берлинских зидова“. На отворености и према Истоку и према Западу.
Руско-српски дијалог у Москви јесте допринос овим процесима. Русија и Србија историјски, географски и ментално јесу део Европе и немају намере нигде да оду. Наше земље више пута су се налазиле у још тежим историјским ситуацијама. Али увек смо излазили из њих још јачи. Сигуран сам да ће се на крају крајева тако и десити. Свету је потребно више оптимизма и посета ће управо то и пружити.