„Ово је била врло успешна посета Демократске странке Србије и Двери као језгра Патриотског блока Криму. Разменили смо искуства и добили подршку од челника Крима за одржавање референдума у Србији, где би се народ одлучио у ком би правцу држава Србија требало да иде“, изјавила је Рашковић Ивићева за радио Спутњик.
„Народ би требало питати да ли жели даље преговоре са ЕУ, по цену губитка Косова. Подвукли смо да није само у питању Поглавље 35, већ и Поглавље 31, где се дефинише заједничка безбедносна и спољнополитичка сарадња, односно наметање санкција Руској Федерацији“, нагласила је председница ДСС-а.
На питање да ли би Србија изгубила снажан аргумент против косовске независности уколико би признала да је Крим део Русије, саговорница Спутњика је одговорила да је „Крим место где се Русија крстила, а то што је једним административним актом Никите Хрушчова био предат Украјини чини ситуацију потпуно другачијом у односу на оно што су за Србију Косово и Метохија“.
Мислим да одбрана КиМ тиме што ћемо говорити да је Крим део Украјине неће бити успешна, каже Санда Рашковић Ивић.
„Управо они који се тобоже залажу за поштовање међународног права су они који су то међународно право погазили и извргли га руглу. То је свакодневно видљиво, посебно пре неки дан када се гласало о пријему у Унеско. Видећемо то и ових дана када ће се потписати Споразум о стабилизацији и придруживању ЕУ са Косовом“, каже председница Демократске странке Србије.
Сведоци смо да је на пример Турска „зажмурила на једно око“ и почела привредно да сарађује са Кримом, од чега има конкретне користи. У том контексту Ивићева наводи да ће Крим ускоро бити једно велико градилиште, јер се Руска Федерација спрема да овде много инвестира у инфраструктуру, пољопривреду, енергетику, водоснабдевање, туризам…
„То би свакако била шанса и за наше грађевинске фирме, трговину, уопште за многа српска предузећа. Уопште, Србија би требало коначно да престане да се плаши да не повреди Вашингтон или Брисел и да ради у корист своје штете, већ да гледа своју добробит“, рекла је председница ДСС-а.
„Протестна нота Украјине због нашег боравка на Криму је, морам рећи, очекивана. Амбасадору је посао да следи политику своје земље. Политика Украјине јесте да је Крим и даље део њене територије. Украјинци треба да схвате да треба да раде у своју корист, а не у корист НАТО, САД и неких држава ЕУ које буквално хушкају украјински народ против братског руског народа“, закључила је Санда Рашковић Ивић.