То оцењује бечки дневник „Стандард“ и упозорава да су се односи у региону погоршали због избегличке кризе.
Лист пише да би најмање зло било јачање десних политичких снага и да су „опасности много веће“, јер би „преоптерећење у мигрантској кризи могло довести до политичке злоупотребе, насиља и растуће несигурности“.
„Стандард“ наводи да „Македонија и Србија не само да су сиромашније, већ су и нестабилније од Грчке“ и тврди да „тамошње безбедносне структуре нису дорасле великим кризама“.
„Македонском администрацијом управљају дубоки партијски интереси, и она може у свако доба бити употребљена за манипулације“, пише лист.
Черчил је Балкан окарактерисао као „меки стомак Европе“, односно место на ком је Стари континент најрањивији, а то је тачно и данас, наводи бечки лист.
„Стандард“ указује да је средином септембра могло да се види на мађарској граници шта се дешава када једна земља затвори границе, подсећајући да је група младих, спремна на насиље, почела да насрће на полицију и покушавала да на силу пређе преко границе.
„Ако се границе затварају, онда то може да буде само од југа ка северу, у координацији између Грчке и суседа — Бугарске, Македоније и Албаније, која би могла бити део следеће руте. Пошто се ради о Шенгенским границама, ЕУ би могла да помогне, као на граници према Турској“, истиче „Стандард“.
Према оцени аустријског листа, сада је важно да се поглед не скреће у страну, већ да се озбиљно схвати преоптерећеност и да се стратешки паметно и одговорно реагује како се не би угрозила стабилност у Средњој и Југоисточној Европи.