Туск је, обраћајући се посланицима ЕП на пленарној седници у Стразбуру, рекао да је ово можда највећи изазов у последњих неколико деценија, који има потенцијал да доведе до тектонских поремећаја у европском политичком пејзажу.
Упозорио је да недостатак јединства и солидарности међу земљама-чланицама прети Шенгенском споразуму и да се не може очекивати од нечланица, као што је Турска, да бране спољне границе ЕУ, већ да она мора за то да се побрине сама.
Председник Европског савета је истакао да треба бити свестан да мере које су договорене на бриселском мини-самиту у недељу, као што је обавезна регистрација избеглица дуж западнобалканског пута, неће зауставити мигранте, али очекује да њихов прилив буде успорен.
Јункер је у обраћању посланицима указао да „ЕУ није у добром стању“.
„Да није тако, не бисмо морали да у недељу сазивамо ванредан мини-самит са земљама Западног Балкана, већ бисмо проблем решавали редовним путем“, рекао је Јункер.
Председник Европске комисије подсетио је да су се на телевизијским екранима недавно могле видети избеглице како газе кроз ледену воду, а да ће се ускоро на њиховом путу наћи снег и лед.
„Ова криза не погађа само Западни Балкан, него и европске институције, па стога уместо великих политичких говора морамо да засучемо рукаве и бацимо се на посао“, упозорио је председник ЕК.
Јункер је похвалио резултате самита, истичући да је он протекао у конструктивној атмосфери и да су државе Западног Балкана први пут селе заједно да разговарају о мигрантској кризи.
Међутим, упутио је низ оштрих критика на рачун чланица ЕУ, за које је рекао да „вуку ноге, а требало би да трче“.
„Незамисливо је да неке чланице неће ни да информишу суседне земље о мигрантима који се крећу према граници и да се понашају у стилу да комшији цркне крава. То мора да престане“, поручио је Јункер.
Сем тога, неке чланице споро или никако не уплаћују обећана средства за збрињавање избеглица, и не шаљу стручно особље у агенције које треба да обезбеде границе.
За европску граничну агенцију „Фронтекс“ треба нам додатних 775 људи, а добили смо мање од половине, рекао је Јункер и упозорио да такво понашање може да доведе до тога да ЕУ изгуби сваки кредибилитет.
Говорећи о Турској, Јункер је указао да је неопходно успоставити што ближу сарадњу са том земљом како мигранти из ње не би више ишли ка ЕУ.
„Знам да су многи забринути због стања људских права и слободе штампе у Турској, али куда би нас одвело ако бисмо сад покренули дискусију о томе“, истакао је Жан-Клод Јункер.