Према мишљењу Гузенбауера, главни глобални проблем јесте недостатак сарадње представника светске заједнице, који не разматрају различите углове сагледавања проблема. Гузенбауер је навео да, за разлику од ситуације с грозницом еболе, када су разне земље сарађивале, разрађивале вакцине и начине лечења, у ситуацији са Сиријом такве сарадње нема.
„По мом мишљењу, ситуација у Сирији је тесно везана за настанак и раст Исламске државе, изазива много више спорова међу великим државама него епидемија еболе. Због тога је у извесном смислу лакше ујединити се у борби против болести, него постићи сагласност у вези са сиријским сукобом и самим тим зауставити ширење Исламске државе“, сматра бивши канцелар.
„Ипак, ја сам професионални оптимиста и верујем да разговори председника Путина и Обаме у Њујорку представљају, у најмању руку, добар знак. Могуће је да је учињен корак напред, и пре или касније достићи ћемо ниво сарадње у решавању сиријског питања који ће нам омогућити да зауставимо и, најзад, потпуно уништимо Исламску државу“.
Што се тиче проблема избеглица које су масовно кренуле у Европу због сукоба на Блиском истоку и у Северној Африци, Гузенбауер је нагласио да европске земље неће успети да се држе по страни од проблема с којима су се суочиле земље у окружењу. Представа да ће Европа моћи да остане удаљена од сиријског конфликта, те да се он на њу неће одразити, показала се као дубока заблуда, рекао је Гузенбауер.
„Иако с великим закашњењем, Европа сада схвата да мора да учествује у решавању ситуације у Сирији, да сарађује са земљама које носе главни терет миграционе кризе. Говорим о Јордану, Либану и Турској. Поред тога, треба одредити како најбоље организовати посао с избеглицама које долазе у Европску унију. Пре свега, треба подржати Грчку у тежњи да то учини исправно. Могућности Европе да прима огроман број избеглица, да их распоређује и интегрише у своје друштво нису безграничне“, уверен је аустријски политичар.
Поред тога, према мишљењу Гузенбауера, у Европској унији су почели да схватају да САД не морају да одлучују како ће Европа да гради своје односе с Русијом, јер она има своје интересе.
„Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер током боравка у Немачкој имао је изузетан говор. У њему је јасно назначио да Европа мора с Русијом да успостави нове односе, засноване на сарадњи, и да Европска унија не треба да дозвољава Америци да одређује правац европско-руских односа. Није искључено да изјава Јункера означава ступање у нову фазу. То је нека врста признања да, без обзира на блиску сарадњу са САД, Европа има своје интересе, посебно у сфери безбедности. И врло је вероватно да, имајући у виду те интересе, Европа више од САД има потребу да сарађује с Русијом“, закључио је бивши аустријски канцелар.