Савјету за грађанску контролу рада полиције, државном, колективном омбудсман телу, које се бави проценом примене полицијских овлаштења, досад се јавило десетак грађана, невладиних организација и новинара који су указали на различите ситуације непримереног полицијског поступања, изјавио је за Спутњик председник Савјета Александар Саша Зековић.
Према његовим речима, рад на три случаја је већ окончан и Савјет је усвојио веома прецизне и јасне закључке на основу којих су затражили „даљу надлежност и поступање Министарства унутрашњих послова и Управе полиције“. По основу осталих притужби, Савјет прикупља одговарајуће податке, неопходне за даље изјашњавање.
„Савјет је установио да је у та конкретна три случаја, са мање или више интензитета, било не само прекомерне употребе силе и принуде, већ да је посреди, у случају грађанина Мартиновића, заиста ретка полицијска бруталност и да је грађанин од стране полицијских службеника био подвргнут не само нечовечном третману већ да је он мучен и злостављан и да је једноставно повређено и понижено његово достојанство“, рекао је Зековић.
Он је додао да је Савјет одлучио да по једном скраћеном поступку јавно изађе са тим оценама зато што је јавност била јако узнемирена и „што није било потребно да се спроводе уобичајени поступак“, већ су „на основу очигледних информација“ попут видео-снимака, фотографија и сведочења грађана дошли до закључка да је „неспорно да је реч о једном непрофесионалном и неодговорном третману“.
„Ми нисмо указали само на питање субјективне одговорности конкретних, поступајућих полицијских службеника него и на питање објективне одговорности, односно одговорности по хијерархији и такође смо поставили питање, што је веома јасна порука и директору полиције и министру унутрашњих послова, а вероватно сутра и извор за одговарајуће судске и друге процесе, питање упитности, достојности тих лица за рад у полицијској служби“, рекао је Зековић.
Комплетан извештај Савјета можете прочитати ОВДЕ.
Један од лидера Демократског фронта Андрија Мандић изјавио је за Спутњик да се питањем полицијске бруталности баве адвокатске екипе ДФ-а и невладине организације. Мандић каже да је у ноћи између суботе и недеље било на стотине повређених. а да су брутална пребијања потврђена и видео-записима, фото-документацијом и налазима лекара.
„Ја сам јутрос добио информацију да је наша одборница из Даниловграда заједно са сином, студентом архитектуре, једним од најбољих студената, брутално претучена на улици, на месту које је скоро 500 метара удаљено од Скупштине Црне Горе, и то кад су се враћали кући“, рекао је Мандић.
Саговорници кажу да притужбе на полицијску бруталност још увек пристижу, Мандић додаје да одређени број грађана не само да се не усуђује да пријави тортуру, већ се не усуђују ни да затраже лекарску помоћ.
У видео можете погледати шта на ову тему говоре биши командир и инспектор за јавни ред и мир Драган Ивановић и омбудсман Шућко Баковић.