Аналитичари објашњавају да се иза Вучићевих речи крије јака порука Европске уније, али не и одустајање од европског пута Србије. У Јахјагиној одлуци виде њен покушај да смири тензије између власти и опозиције.
Премијер Александар Вучић оштро је реаговао на одлуку косовске председнице Атифете Јахјаге да фактички суспендује споразум о формирању Заједнице српских општина. Он је из Москве поручио да очекује реаговање Брисела, али и напоменуо да је реч о одлуци која покреће многа питања.
„Ово отвара много шира, већа и крупнија питања од тога какав је однос Приштине. То нам намеће отворенија питања о којима ми морамо да размислимо — да ли се исплати бити поштен и одговоран, испуњавати своје обавезе а да за то не будете награђени, или је боље да не испуњавате ништа а да будете награђени… Да не говорим о другим питањима која се овде отварају, а која не бих данас да покрећем“, рекао је премијер и најавио састанак државног врха како би се проценило шта све ово значи с гледишта суштинских и стратешких интереса Републике Србије.
„Ову изјаву премијера тумачим као 'показивање зуба‘ на неки начин и тежњу да ојача своју позицију и делује превентивно у даљем следу дешавања, очекујући реакције ЕУ, од које покушава на овај начин да издејствује што јачу реакцију у осуди поступка Приштине. Не верујем да је ово уцењивачки капитал Владе Србије да може тек тако да донесе одлуку да прекине односе са Унијом, и мислим да до тога неће доћи“, оцењује Димитријевић, али се слаже да је ово јака порука и Косову и представницима ЕУ.
Представници дела српске владе у Приштини требало је данас на ову тему да имају састанак са Јахјагаом, али је тај састанка отказан.
Далибор Јевтић, министар у влади Косова, каже да су они као представници Срба на Косову врло забринути због овакве одлуке. Он оцењује да је овај потез изазван дешавањима између опозиције и власти у косовском парламенту, што је покушај да смири страсти.
„То ће довести не само до одлагања ЗСО и имплементације бриселског споразума, већ даље преговоре у Бриселу“, уверен је он.
Албански аналитичар Неџмедин Спахију сматра да је овакав потез Приштине „политичка глупост“. Он верује да Приштина још не може да процени да ли је формирање Асоцијације српских општина у интересу земље или не.
„Да ли је то прихватљив компромис или не, да ли он ремети Устав Косова или не — ако ремети, а у интересу је земље, онда треба мењати Устав“, сматра Спахију.
Он каже да наравно да Београду није угодно да чује да споразум, који је већ постигнут, буде сада занемарен, па зато, истиче Спахију, Београд и има право да се љути. Он верује да се иза овакве одлуке не крије одлука Приштине да прекине преговоре са Београдом.
„Не бих рекао да је то у питању, јер овде на Косову се преговори у Бриселу представљају као преговори између ЕУ и Београда, где је Приштина само нека врста гласноговорника“, истиче он.
Дарко Димитријевић, председник саветодавног већа за формирање ЗСО при Кабинету косовске председнице, верује да је ово покушај помирења власти и опозиције на Косову.
Павле Димитријевић из Биродија наводи да Јахјагина иницијатива показује одређену тактику Приштине како би смирила тензије. Ипак, он упозорава да треба видети на који начин ће се ова иницијатива реализовати.
„Није исто ако буде донет неки документ или уредба којом се суспендује примена бриселског споразума који се односи на ЗСО, или све остане само на иницијативи“, каже Димитријевић.