Лончар је на конференцији за новинаре рекао да се у наредних 10 до 15 дана, кад прође период тестирања и одабира пацијената, очекује долазак лекара са Кубе, који ће пратити пацијенте и примену вакцина „Цимавакс ЕФГ“.
Тестирање и одабир пацијента ће се обављати на Клиници за пулмологију Клиничког центра Србије, КБЦ „Бежанијска коса“ и Институту за плуће болести у Сремској Каменици.
„Од понедељка сви заинтересовани пацијенти могу да се јаве наведеним болницама и тако започну процедуру. Изаћи ћемо у сусрет свима који желе и који испуњавају услове да добију вакцине“, рекао је Лончар и подвукао да је добра вест што се на Куби показало да та вакцина у терминалној фази продужава живот од две до пет година.
Министар је истакао да ће вакцине бити апсолутно бесплатне и да нема разлога да се било коме нуди новац за њих, те нагласио да је најтежи корак било да вакцина стигне у Србију, односно да се потпише уговор.
„Желимо да помогнемо и нашим људима, али и људима из региона, јер је интересовање невероватно. Гледамо да нађемо начин да и они дођу до вакцина, јер не можемо да их приуштимо онима који нису наши осигураници, али наћи ћемо начин да они те вакцине могу да узму у ’Торлаку‘ и да учествују у студијама које ће се радити у Србији“, рекао је Лончар.
Лек ће бити примењиван на пацијентима који имају четврти стадијум болести, за који се прогнозира још шест месеци живота, речено је на конференцији.
У Србији, како је речено, годишње од карцинома плућа оболи 6.000 људи, а код 1.100 њих се утврди четврта фаза те болести.
Министар Лончар је рекао да није интерес да се Институт ’Торлак‘ обогати, већ да помогне људима.
Директорка тог Института Вера Стоиљковић је истакла да је то национална институција, да ради за своју државу, здравство и пацијенте и да се труди да обезбеди све могућности за лечење грађана и осигураника.
„Производимо своје и дистрибуирамо иностране вакцине, па тако и ове“, рекла је Стоиљковићева, изразивши наду да ће сарадња са произвођачем кубанских вакцина бити унапређена.
О контраиндикацијама вакцине је говорио директор Института за плућне болести Војводине Бранислав Перин, који је рекао да та вакцина може да има последице као и све друге вакцине, попут повишене температуре, грознице, црвенила, те да за сад не постоје класичне контраиндикације.
Меморандум између Института ЦИМАБ и Института „Торлак“ о набавци 1.680 јединица лека, који се користи у терапији код оболелих од карцинома плућа, потписан је у октобру.
Обезбеђене количине лека су довољне за спровођење комплетне терапије за 30 оболелих, која ће се у нашој земљи користити као клиничка студија, јер лек још није регистрован у Србији, нити у ЕУ. На тај начин је реализован договор који је постигнут у мају приликом посете делегације Србије Куби, коју је предводио председник Србије Томислав Николић, а у којој је био и министар здравља Златибор Лончар.