Према речима потпредседника Владе Русије Дмитрија Рогозина, Русија планира да на Куби постави предајнике за систем ГЛОНАСС, као и да заједно са кубанским лекарима спроведе важне експерименте у области свемирске медицине. Рикардо Кабрисас је своје руске саговорнике уверио да Хавана неће скренути са свог револуционарног пута и „да никада неће зависити од САД, ни на политичком, ни на економском плану“, преноси портал „Шта они кажу о САД“.
„Наравно да ће Русија у Уједињеним нацијама на Генералној скупштини подржати Кубу и гласати за укидање америчке трговинско–економске блокаде Кубе“, изјавила је Валентина Матвијенко, пред гласање које је било одржано 27. октобра.
Рикардо Кабрисас се захвалио Русији за њену подршку и изнео свој став поводом процеса нормализације односа Хаване и Вашингтона. Према његовим речима, у процесу преговора Куба „није одступила ни од једног свог става којег заступа током читавог револуционарног процеса“.
„Циљ Американаца исти као и раније — да се пониште све тековине револуције, али Кубанци неће посустати пред изазовом“, додао је кубански политичар.
Кабрисас је изјавио да потпуне нормализације односа САД и Кубе неће бити „док политички моменти не буду у потпуности решени“. Овде се, према његовим речима, најпре ради о укидању економске блокаде, враћању незаконито присвојене територије на којој се налази војна база Гвантамо, али и о свим диверзионим делатностима које се одвијају уз учешће група које раде унутар државе.
Током сусрета Валентина Матвијенко се осврнула и на план чије су појединости објављене 19. октобра. Наиме, овај план предвиђа и одобрење кредита Куби у износу од 1,2 милијарде долара за изградњу четири енергетска блока термоелектране. Ово би иначе био највећи заједнички пројекат у последњих 25 година.
Подсетимо, Дмитриј Медведев је предложио да гориво које буде било уштеђено на рачун изградње ове термоелектране, буде враћено руској страни као део отплате кредита.
„У суштини, потписивањем ових докумената ми стварамо нове механизме наше заједничке сарадње у економској и инвестиционој сфери, које могу постати модели за обе стране у дугорочној перспективи“, рекла је Валентина Матвијенко коментаришући усвојене одлуке.
Она је додала да сарадња може бити настављена и у другим областима, као на пример у авијацији, војно–техничкој сфери, машиноградњи, медицини и области фармације.
„Рикардо Кабрисас није случајно дошао у Москву. Русија се враћа на Кубу са својим технологијама и својом привредом“, написао је на свом твитер налогу Рогозин.
„Планирамо да са нашим пријатељима са Кубе размотримо питање постављања предајника сигнала за систем ГЛОНАСС“, закључио је Рогозин.
Он је истакао важност овог пројекта, с обзиром да САД не желе да на својој територији поставе предајнике система ГЛОНАСС, а да Куба нема ништа против тога. То ће значити и да ће руски навигациони систем убудуће бити још прецизнији.
Потпредседник Владе Русије је изјавио да ће до краја године у Хавани бити одржан још један састанак руско–кубанске међувладине комисије.