Колера, која доводи до смрти услед дехидратације и отказивања бубрега, откривена је у септембру, западно од Багдада, а досад је од ње оболело најмање 2.200 особа, док је шест умрло.
Уницеф упозорава да се епидемија већ проширила на регион, а да се ризик од ширења може повећати због броја људи који долазе у Ирак, изјавио је директор Уницефа Петер Хокинс.
Наиме, милиони шиитских муслимана долазе у Ирак у децембру на верски ритуал Арбаен, којим се обележава крај годишњег периода жаљења због смрти Хусеина, унука пророка Мухамеда.
Како је истакао Хокинс, колера се већ појавила у Бахреину, Кувајту и Сирији.
Међутим, Уницеф је касније саопштио да још није потврђен ниједан случај у Сирији, јер организација нема приступ подручјима које контролише Исламска држава.
Та организација наводи и да је сваки пети потврђен случај епидемије у Ираку дете, као и да је почетак школске године одложен за месец дана у великом делу земље.
Уницеф додаје да настоји да предузме све мере у борби против колере, међу којима је и обезбеђивање флаширане воде и инсталирање цистерни са водом, али да недостаје довољно финансијских средстава, као и за већину хуманитарних операција у Ираку.
Епидемија колере може се приписати великом броју фактора, међу којима се истичу низак водостај Еуфрата, поплаве које су загадиле реку, плитки бунари са загађеном водом, као и рат против припадника Исламске државе, који контролишу велики део територије на северу и западу Ирака.
Због сукоба са џихадистима расељено је више од три милиона људи, од којих многи живе у камповима, где су повољни услови за ширење епидемије колере јер, како се наводи, само један залогај загађене хране или само гутљај воде довољни су да изазову инфекцију.