Балсајл, који је вратио компанију „Блекбери“ међу глобалне играче и налази се на листи 100 најбогатијих Канађана, каже да ће ТТП Канаду коштати стотине милијарди долара, додајући да ће одредбе из споразума о интелектуалној својини задати ударац будућим канадским привредницима.
„Мислим да је ово најгора ствар коју је Влада Стивена Харпера учинила за Канаду. Мислим да ћемо за 10 година схватити да је тај потпис најгори политички потез Канаде икада“, рекао је канадски бизнисмен новинарима након што је имао увид у 6.000 страница тог уговора.
Према његовим речима, ТТП структуре су потпуно у складу са америчким економским интересима, док с друге стране ограничавају раст канадске привреде.
„А из тога сада не можемо да изађемо“, нагласио је он.
„То је тако бриљантно систематско стезање обруча. Ја сам само у одушевљен колико је то чисто урађено од стране Американаца… Насамарени смо“, истиче он.
Он је посебно забринут због чињенице да ће, у складу са договором, америчке фирме бити у предности, док ће Канађани морати да плате за туђе идеје, уместо да раде на својим иновацијама и имају користи од њих.
После више од шест година преговора, министри трговине 12 земаља пацифичког обруча постигли су недавно договор о контроверзном споразуму о слободној трговини Транспацифичког партнерства (ТТП).
Договор, који треба да обухвати 40 одсто светске економије, отклања трговинске баријере и обезбеђује заједничке стандарде за земље-чланице ТТП-а — Аустралију, Брунеје, Канаду, Чиле, Јапан, Малезију, Мексико, Нови Зеланд, Перу, Сингапур, Вијетнам и САД.