Високи чиновници Пентагона заборавили су бригу због јачања Русије и Кине и почели да говоре о неопходности припреме за могући сукоб с тим земљама, пише Блумберг вју.
„Постоје две велике државе. Ситуација је потпуно другачија. У последњих 25 година ми се ни са чим сличним нисмо суочили“, признао је на Форуму о националној одбрани заменик министра одбране Роберт Ворк, карактеришући „претњу“ коју ће у дугорочној перспективи представљати Кина и Русија.
Ворк је представио нову стратегију националне одбране, такозвану Трећу противтежу, припремљену са циљем да се не дозволи конфронтација с Русијом и Кином. У њеној основи је разрада нових приступа у вођењу рата који омогућавају Сједињеним Државама да ограниче јачање тих двеју земаља.
Пентагон захтева активније мере у супротстављању претпостављеној претњи националној безбедности САД од Русије и Кине, али нема права да ради оно што сматра неопходним, а Бела кућа у питању примене војних средстава делује с опрезом и најчешће са закашњењем, наводи Блумберг.
Амерички министар одбране Ештон Картер поборник је радикалних акција које не подржавају другим високим чиновницима. Картер отворено одобрава идеју достављања Украјини смртоносног одбрамбеног оружја, а са скептицизмом се изјашњава о сарадњи с Русијом у решавању сиријске кризе. Поред тога, Пентагон врши притисак на Белу кућу и Стејт департмент изнутра, покушавајући да сломи њихово противљење и да их убеди у неопходност да одлучније реагују на акције Кине у вези с изградњом војних објеката на вештачким острвима у Јужном кинеском мору, пише аутор текста.
Прошле недеље Картер је изјавио да Пентагон предузима низ корака са циљем да обузда руску и кинеску „агресију“. Ипак, амерички министар одбране често се изјашњава о двема земљама много оштрије него представници Беле куће и Стејт департмента. То значи да ће уз актуелну администрацију планови за појачавање спољнополитичког курса тешко бити реализовани, закључује аутор чланка.