„Није наш проблем што је ИААФ 2008. и 2009. године крила резултате контрола не само спортиста из Русије него и из других земаља. Тамо је 155 случајева, само 15 је наше. Наравно, поставили смо легитимно питање: где су они били све ово време? А ми смо ти који смо информисали Светску допинг агенцију да нешто ту није у реду и да постоји нека копча између наше федерације и ИААФ-а. Како је могуће по шест-седам година крити да су људи имали абнормалне резултате? Ми о томе ништа нисмо знали“, рекао је Мутко.
Он је нагласио да руска страна изричито одбацује тврдње да не одговара кодексу Светске антидопинг агенције.
Према његовим речима, руски атлетичари могу да пропусте неколико такмичења због допинг-скандала, али би забрана њиховог учешћа на олимпијским играма или на светском шампионату била глупост.
„Учинићемо оно што нам каже Међународна атлетска федерација, али не желимо да се руска атлетика уклања са светске мапе, с таквом одлуком се нећемо сложити. И (Себастијан) Ков, и (Сергеј) Бубка разумеју суштину спорта, надам се да ће донети исправну одлуку. Можемо да пропустимо једно или два такмичења, али да савесни спортисти пропусте олимпијаду или светски шампионат, била би права глупост“, рекао је Мутко.
Према његовим речима, Русија ће моћи да се врати допинг-контроли тек 2017. године ако испуни захтев за стварање нове организације уместо Руске антидопинг агенције (Русада).
„Ако Светска антидопинг агенција сматра да лабораторију треба поново тестирати, у било које време, може и сутра. Што се тиче Руске антидопинг агенције, она је независна, она подноси директне извештаје Светској антидопинг агенцији и установљена је према стандардима норвешке агенције. Они од нас траже да се оснује нова организација. Спремни смо на то. Немам ништа против. Основаћемо. Али ако они укидају организацију, ми губимо финансирање. Допинг контроли ћемо се вратити тек 2017. године“, рекао је Мутко.
У Женеви је 9. новембра одржана конференција за новинаре Светске антидопинг агенције на којој је независна комисија организације оптужила Русију за бројна нарушавања антидопинг правила и препоручила Међународној атлетској федерацији да руске атлетичаре удаљи са такмичења која се одржавају под њеним окриљем, укључујући Олимпијаду 2016. У уторак је Светска антидопинг агенција обуставила рад московске антидопинг лабораторије, након чега је њен шеф Григориј Родченков поднео оставку.