„Знамо да су операције у припреми не само против Француске, већ и против других европских земаља“, рекао је Валс.
Валс је потврдио да је француска полиција знала да се напади припремају у Француској, као и у остатку Европе и да ће Француска још дуго времена живети са претњом терористичким нападима.
Премијер Француске је рекао да је погођен чињеницом да су млади људи били на мети напада ударом на концертну дворану, барове и ресторане и испред стадиона „Стад де Франс“, у којима је 129 људи погинуло.
„Поново су терористи напали Француску, народ Француске, младе људе. Многи млади су мртви“, истакао је француски премијер.
Француска полиција је током ноћи претресала домове осумњичених исламиста широм земље, после напада у Паризу, у петак увече.
„Изводимо правни оквир ванредног стања да испитујемо људе који су део радикалног покрета џихад и сви они који подржавају мржњу према Републици", рекао је Валс за немачки радију РТЛ.
Валс је навео да су француске обавештајне службе спречиле неколико напада од лета, а француска полиција извела више од 150 рација на осумњичене исламисте, од тренутка када су извршени терористички напади у Паризу, пренела је агенција Ројтерс.
У међувремену, из Париза је саопштено да је број жртава напада у француској престоници и даље 129, а не 132 како су пренели поједини медији.
Неспоразум је настао када је болничка администрација објавила да су јуче преминуле још три особе које су већ биле урачунате у биланс жртава, навео је Би-Би-Си.
Како се наводи, 80 повређених је у критичном стању, а од њих су 42 и даље на интензивној нези.
После напада, у болнице је примљено 415 људи, од којих је 218 пуштено кући.
Истовремено, француски председник Франсоа Оланд је обећао да ће Француска покренути „немилосрдни рат против Исламске државе“ и прогласио тродневну националну жалости која је почела данас и подигао националну безбедност на највиши ниво уз забрану свих јавних окупљања до четвртка.
Председник је рекао да би Француска, која већ учествује у бомбардовању циља џихадиста у оквиру међународне коалицији коју предводе САД, повећала своје војне напоре да уништи ИД.
Борећи се да задржи мир и јединство земље после изузетно тешке године, Оланд се данас састаје са опозиционим лидерима — конзервативног ривала и бившег председника Николе Саркозија, као и са све популарнијом десничарском лидерком Марин ле Пен која је искористила терористичке нападе да промовише свој програм против имиграната.
Цела нација је у жалости. Заставе су спуштене и врата Нотр Дама су затворена за туристе као и многа друга одредишта у Паризу, уз планирана посебна богослужења за породице жртава.