„Сиријски сукоб ће ускоро бити завршен. Терористички напади у Бејруту и Паризу само доказују да калифат посустаје у Сирији и Ираку, а после руске интервенције не добија економску, дипломатску и информациону подршку“, пише аналитичар.
Он наводи да терористички напади у центрима двеју престоница представљају очајање и одмазду терориста уочи коначне капитулације.
„И сада се карте на столу међународне заједнице неочекивано премештају“, пише у тексту.
Аналитичар наводи да многе државе које су иступале против Асада почињу да подржавају Кремљ. Тако су у Француској четворица лидера десничарских снага — Доминик де Виплен, Франсоа Фијон, Ален Жипе и Никола Саркози — после гласања у Бриселу за продужавање санкција изјавили да супротстављање Русији представља апсурд.
„Неутрална“ Немачка залаже се за дијалог с Москвом и Техераном. У САД у први план излази републиканац Ренд Пол, који јавно оптужује своју земљу за стварање терористичке екстремистичке организације Исламска држава. У Италији многи високи чиновници почињу да апелују на пуну подршку дипломатији Кремља.
„Чак и амерички председник Барак Обама после оштрих изјава на адресу руског колеге Владимира Путина издваја двадесет минута за сусрет с њим како би спасао своју кожу“, пише аналитичар.
Он наводи да оваква промена приоритета у први план гура Иран и Русију — два играча које је западна штампа „осудила“ на економску рецесију и који су у овом тренутку водеће војне силе на регионалном и на глобалном нивоу.