Алаху ахбар! (Бог је велики) узвикнуо је Енес Омерагић пре него што је из аутоматског оружја убио два војника босанске војске Армина Салкића (26) и Недељка Радића (34) у насељу Рајловац у Сарајеву. Ту није стао. Мецима је засуо и аутобус градског превоза, лакше ранивши још три особе. Омерагић је потом побегао у родитељску кућу, где се разнео бомбом.
Узвик који је Омерагић изустио исти је онај који се недавно чуо у Паризу када је побијено близу 150 људи, а рањено готово 300. Узвик од кога се Европљанима, али и остатку света, леди крв у жилама стигао је званично и на Балкан. Са овим су сагласни и званичници Босне и Херцеговине, који су назвали убиство двојице војника актом тероризма. Степен безбедности у овој држави је подигнут на највиши ниво, а да ли је и са ким Омерагић још сарађивао биће утврђено даљом истрагом.
Адиса Карачић, виши стручни сарадник за односе са јавношћу у Тужилаштву БиХ, за Спутњик је изјавила да је Тужилаштво БиХ преузело истрагу о убиствима и рањавању цивила и да ће се даља истрага наставити у координацији са осталим сигурносним агенцијама.
„Напад и убиство војника Оружаних снага БиХ окарактерисани су као дело тероризма, а даље активности ће утврдити да ли је било евентуалних помагача, као и мотив за убиство“, изјавила је она.
Омерагић је полицији познат као припадник Вехабијског покрета у БиХ, чији је неформални лидер Хусеин Боснић недавно осуђен на седам година робије због јавног подстицања на терористичке активности врбовања ради терористичких активности и организовања терористичке групе за потребе терористичке организације Исламске државе (ИД).
Да ли је ИД стигла и на Балкан? Чека ли нас „балканско пролеће“, и да ли је српски премијер мислио на ово кад је говорио да располаже о информацијама да неко жели да дестабилизује Балкан?
Председник Републике Српске Милорад Додик напад у Сарајеву назвао је актом тероризма који је за сваку осуду, и нагласио да је евидентно да је мотивација био радикални ислам, а циљ случајан, није биран.
„Веома је јасно да нису на најбољи начин и озбиљно схваћена ранија упозорења да у БиХ постоје појединци за које обавештајна заједница у БиХ тврди да их има око 3.400, а који су спремни да изврше индивидуални терористички акт“, изјавио је Додик.
Судећи према ономе што се одмах после убиства два војника појавило на порталу „Вијести умета“ који велича терористе и припаднике Исламске државе, где између осталог пише и да је ово тек почетак „проливања прљаве крви“ која ће тећи „Босном, али и Европом“.
Стручњак за тероризам из Сарајева Џевад Галијашевић за Спутњик каже да је убица, иначе рођен у Паризу, од 2010. године познат структурама власти у БиХ по свом радикалном деловању, и да не разуме зашто никад није стављен под полицијски надзор, посебно после недавних напада у Француској.
Галијашевић каже да је Омерагић учествовао на сиријском ратишту са својим зетом. Начином на који је извео ову акцију, Галијашевић за Омерагића каже да је јасно да је био спреман.
„Мора се признати да су безбедносне агенције подбациле у овом случају, јер су готово шест година у евиденцији имале ово лице а нису о њему водиле бригу нити га надзирале, и пустиле су га да слободно обилази скупове и у земљи и у иностранству на којима радикални имами држе предавања и да несметано путује. Дакле, није био ни под каквим мерама безбедности“, тврди наш саговорник.
Галијашевић каже да је само полиција Републике Српске показала да опасност од радикалног тероризма после напада у Паризу схвата озбиљно, и да је на време предузела мере заштите за све критичне тачке.
„У овом тренутку, Босна је угрожена земља и ми угрожавамо и друге земље у региону. На чело наше обавештајне агенције треба да буде постављена особа блиска исламистичким круговима“, каже Галијашевић, напомињући да је реч о човеку који је био ратни телохранитељ Алије Изетбеговића и који је повезан са ратним злочинима у случају Добровољачка. Галијашевић каже да има сазнања да се чак и челници НАТО-а противе постављању те особе на ту функцију, али каже да у Сарајеву нема климе отпора радикализму у друштву.
„Власт у Сарајеву није спремна да се посвети проблему, да се са њим суочи и да се против њега бори, јер елите или јавно или прикривено дају подршку овим трендовима“, сматра он.
Галијашевић каже да се у Сарајеву не схвата да ово може да доведе и до међуетничких сукоба, што би угрозло и дуге народе, а да мрежа која, како тврди, постоји, представља претњу целом континенту. По његовој оцени, овакви и слични напади ће се понављати где год за то буде могућности.
„Очито да Исламска држава жели да настави са нападима. Досад је стратегија Ал Каиде била да се после акције примири, док је са овом терористичком групом другачије јер не планира паузе“, објашњава Галијашевић.