Турско правдање да је обарање руског авиона који је бомбардовао циљеве припадника Исламске државе било оправдано, јер је се, наводно, на 17 секунди нашао у ваздушном простору ове државе, за Петра Војиновића, уредника ваздухопловног портала Србије „Т6“, врло је дискутабилно.
Како каже, потпуно је неуобичајено да се одмах запуца на авион, чак и да је ушао у нечији ваздушни простор. Русија је иначе демантовала да је њен авион повредио ваздушни простор Турске.
Војиновић каже да је у том региону било више инцидента, подсећајући да је Русија 3. октобра признала да је ушла у њихов ваздушни простор због грешке у навигацији, али ништа се није догодило.
„У овом конкретном случају имамо две радарске слике — турску и руску, које се мало разликују, али могу да нам дају представу о времену и раздаљини. Ако се руски авион и налазио у турском ваздушном простору 16-17 секунди (како тврди Турска), екстремно је неуобичајено да се због тога било шта предузима. Турска тврди да су посаду авиона упозорили десет пута, што би трајало око пет минута. Ту је прилично неслагање — ако је нешто трајало неколико секунди, а ви кажете да сте упозоравали пет минута“, наводи Војиновић.
Војиновић је подсетио да је Турска, кад је њихов авион оборен у близини сиријске обале 2012. године, померила границу свог ваздушног простора пет километра унутар сиријског ваздушног простора, што је и објашњење различитих радарских слика.
„Али опет. Линија командовања која се дешава у том микротренутку обично дуже траје да би ви као ловац видели да вам неко улази у простор — шта да радим. Дакле, упозорења, претпостављена команда… Не може пилот сам да одлучи да пуца. То се ради само ако је нападнут, или ако већ унапред има одобрење команде за тако нешто. У овом случају треће може да буде само нека намерна, да кажемо провокација, или боље речено хватање у замку“, објашњава он.
Када је реч о руском пилоту кога су турски војници усмртили док се катапултирао, Војиновић каже да се ради о — убиству, поредећи тај догађај са данима када су нацисти убијали српске пилоте.
Војиновић каже да не постоје универзална правила на колико неки страни авион сме да уђе у нечији ваздушни простор и напомиње да су те ствари малтене свакодневне.
Он подсећа да је руски председник рекао да су се са Турском унапред договорили управо због тога што може низ ствари да се деси током лета, од навигације до лошег времена па надаље, јер не постоје херметичка универзална правила.
„Турска је то очито прекршила“, напомиње наш саговорник.