Хапшење Аљбина Куртија и других који су се данас нашли иза решетака у Приштини ући ће у историју; повратка нема — Иса Мустафа треба да поднесе оставку, поручио је на ванредној конференцији за новинаре заменик градоначелника Приштине, Дардан Сејдиу.
Сејдиу као и Курти припада истој странци „Самоопредељење“, која је данас у Приштини организовала протесте против оснивања Заједнице српских општина и Бриселског споразума.
Курти, чије је хапшење полиција најавила пре неколико дана, ухапшен је у просторијама своје странке неколико минута после ватреног говора у центру Приштине, одакле је Албанце позвао на уједињење, али не кроз Европску унију.
Он је у истом говору рекао да им нису потребне заставе Косова јер већ постоји једна албанска застава под коју сви треба да стану.
Како пишу приштински медији, овај бивши политички представник ОВК је ухапшен под оптжубом да „угрожава државни поредак на Косову“.
Присталице „Самоопредељења“, које су се окупиле данас на протесту, тренутно се налазе испред станице милиције где је Курти. Јаке полицијске снаге направиле су коридор између зграде и демонстраната.
#Kosovo Police has just arrested #Vetevendosje MP, Albin Kurti — Live and ongoing. https://t.co/RVkrMVoHq1 pic.twitter.com/IMe6OEJJli
— Xhemajl Rexha (@xhemajl_rexha) November 28, 2015
Неки од њих покушавају да убеде полицајце да пређу на њихову страну зато што је, како кажу, Мустафина влада показала да није демократска и да је антинационална јер је ухапсила човека који је јавно исказао мишљење већине грађана на Косову.
На веб-сајту „Самоопредељења“ пуштен је видео-снимак хапшења Куртија са поруком: „Ево како власт на Косову грађанима честита 28. новембар — национални албански празник Дан заставе“.
Курти је у политику ступио као студент 1997. године, после студентских демонстрација које је предводио 1997/98. године. После тога, тадашњи председник Политичког савета ОВК Адем Демаћи лично га је „узео под своје“ и убрзо је постао један од политичких саветника.
Српске власти су га уочи НАТО бомбардовања ухапсиле под оптужбом за „угрожавање територијалног интегритета Југославије и заверу повезану са тероризмом“. Осуђен је на казну од 15 година затвора, а током суђења је изјавио да не признаје легитимитет српског суда. Ослобођен је 2001. године.
Курти је и данас један од миљеника Адема Демаћија и сматра се његовом десном руком у политичком животу Косова.
Курти иначе није миљеник неких структура Запада, понајвише из европских кругова, али зато има јако упориште у албанској дијаспори у Америци, одакле се и финасира.
Од почетка се бунио против успостављања Мисије привремене управе Уједињених нација на Косову (Унмик). Због погрдних графита које је исписивао на згради централе Унмика, Унмикова полиција га је ухапсила, али је на интервенцију Демаћија убрзо пуштен. Године 2005. захтевао је да се спроведе референдум међу грађанима Косова о осамостаљивању од Србије и припајању Албанији.
Поводом хапшења Куртија на Фејсбуку се огласио косовски публициста Ветон Сурои, који је написао да свако ко је покушао на овај начин да угуши глас народа, то није успео.
Посланик „Самоопредељења“ Племенит Исмаил је изјавио да полиција није имала право да ухапси Куртија.
„Ово је диктатура косовске полиције“, рекао је Исмаил и позвао присталице ове странке да остану пред станицом милиције све док Курти не буде пуштен.
На Косову, према речима Срба, тренутно влада напета атмосфера и сматрају да се албанска опозиција неће зауставити на овоме, додајући да је хапшење само доливање уља на ватру.