„Инцидент с обореним руским авионом који је пао на сиријску територију није смео да се догоди. Непријатељи нису Турска или Сирија. Непријатељ је тероризам, Исламска држава, и то треба да се оконча. То је непријатељ, не само у спољној политици, него, како су показали догађаји у Паризу, и у унутрашњој политици Европске уније“, рекао је Коцијас.
Према његовим речима, када је у фебруару 2015. године у ЕУ рекао да треба посветити више пажње догађајима у Либији и Сирији и утицају који би они могли да имају, већина колега га је гледала са чуђењем.
„Они су се тада бавили само проблемима на североистоку Европе. Али историја ће нас стићи ако је не предупредимо. Други моменат на који желим да подсетим оне који нису видели међународне вести јесте да се годишње бележи да Турска најмање 1.500 пута нарушава грчки ваздушни простор. Замислите шта би било с регионом Егејског мора када би наш одговор био исти као турски. Не желим да вас припремам да размишљате о томе, него питам шта би се догодило“, рекао је грчки министар.
Због тога је, изјавио је Коцијас, Грчка међу оним земљама које желе да нађу политичко решење за сиријску кризу што је могуће брже.
Према речима грчког министра иностраних послова, сиријско питање је требало решавати јуче, пошто људи страдају — милиони људи остали су без хране, домова, образовања, посла.
„Мислим да сада потребно да ЕУ разуме степен ових проблема од Либије до Сирије, степен проблема у великом троуглу нестабилности Украјина—Либија—Сирија“, рекао је Коцијас.
„Желимо да водимо политику посредовања, арбитраже, учешћа у преговорима и сматрамо да смо одлични партнери за све који желе решење“, рекао је шеф грчке дипломатије.