Аналитичар указује на пропаст спољне политике Вашингтона у испуњавању циљева националне стратегије безбедности током последњих деценија и додаје да та политика у овом тренутку ради против америчких интереса.
Према речима Дејвиса, уочи 11. септембра 2001. године америчка војска је била увучена у ратове изван земље, економија САД је била у успону, а Ал Каида је била малобројна. После тога стотине хиљада америчких војника укључило се у ратове широм света, терористичка претња је вишеструко порасла, а вишак у буџету претворио се у мањак, који би, према проценама, у 2016. години могао да буде 474 милијарде долара.
До инвазије на Авганистан талибани нису представљали претњу за САД, као ни режим Садама Хусеина у Ираку, пише коментатор „Нешенел интереста“.
Према његовим речима, данас када је Америка потрошила милијарде долара на војне кампање у овим земљама и изгубила у тим сукобима хиљаде грађана, она је створила хранљиво тле за регионални и глобални тероризам. У другим деловима планете ваздушни напади америчке армије створили су више непријатеља него што су их уништили.
Амерички лидери и војни експерти заборавили су да примењују било какве друге методе решавања проблема осим војних и настављају да предузимају контрапродуктивне акције које наносе штету самим Сједињеним Америчким Државама, уверен је аутор.
Услед ових акција, у сложеној међународној ситуацији Сједињене Америчке Државе су крајње рањиве, закључује Дејвис.