Обезбеђење председника, једна од омиљених филмских тема, заправо је романтизирана верзија напорног и веома озбиљног посла. Оно што видимо на филму, у вестима или новинама далеко је од стварности, каже професор Факултета за безбедност Слободан Анђелковић.
„Они који су највидљивији, обезбеђење које видимо око председника или премијера заправо је само 5 до 7 одсто људи који даноноћно брину о његовој безбедности. Сви остали су део невидљиве безбедносне припреме коју чине противдиверзиона, обавештајна, али и медицинска заштита коју често можемо да видимо у конвоју председникове пратње, увек на крају колоне иде и амбулантно возило“, каже Анђелковић.
Израелска обавештајна служба Мосад ужива углед једне од најбоље организованих тајних служби на свету. За њу се везују многе сложене операције које су омогућиле да Израел опстане у арапском окружењу. Међутим, и у овако озбиљној служби могући су пропусти.
Када је против њега поднета тужба због насилничког понашања 2010. године, приведен је Грегорјан Ерсија, илегални имигрант који је годинама у Израелу живео под лажним идентитетом, а који је био телохранитељ Бењамина Нетанјахуа у време док је био лидер опозиције. Ерсија је, као носилац црног појаса у каратеу, прибавио фалсификоване документе и дозволу за ношење оружја.
Стручњаци за безбедност кажу да је овај случај преседан, јер о безбедности државника брину стотине, а када су у питању лидери највећих и најразвијенијих земља, хиљаде људи.
Један од најбоље чуваних људи на планети свакако је председник Руске Федерације Владимир Путин.
Постоји неколико прстенова његовог обезбеђења, а процењује се да о сигурности председника брине чак десет хиљада људи. Иако се о Путиновом обезбеђењу не зна много, сасвим је извесно да је један од његових најближих сарадника генерал Виктор Золотов. Човек кога би ретко ко препознао на улици већ четрнаест година обезбеђује председника Путина, али је упркос крупној грађи успешно тешко уочљив.
Председник Русије га је упознао почетком деведесетих, као једног од телохранитеља тадашњег градоначелника Санкт Петербурга Анатолија Собчака. Золотов је од тада његов бокс и џудо спаринг-партнер. Управо спортска оријентација председника Руске Федерације задаје главобољу његовом обезбеђењу, каже за Спутњик деканка Факултета за међународну политику и безбедност Виолета Рашковић Таловић.
„Путин често уме да искорачи из званичног протокола. Познато је да је велики заљубљеник у спорт, нарочито екстремни, уме да зађе дубоко у шуму, да плива дивљим рекама, припитомљава тигрове, јаше коње, лови и пеца на Бајкалу. Отуда је веома занимљива изјава једног његовог безбедњака, који је рекао ’када је (Путин) у Мигу или подморници, тада смо ми најбезбрижнији‘“, каже Рашковић Таловићева.
Она додаје да Путин, уз сараднике из кабинета, има обичај да на путовања води и личног лекара, масера и психолога. Број и структура његових пратилаца строго је чувана државна тајна, а енигма је и у којем се од два „иљушина“, који полећу у размаку од свега неколико минута, налази руски председник.
И пратња америчког председника Барака Обаме је строго чувана тајна. Уз контроверзе његове владавине иду и фантастичне приче о обезбеђењу. Тако се на Јутјубу појавио видео који доказује да америчког председника чувају — ванземаљци. Наратор видеа тврди да је један припадник обезбеђења председника Америке у ствари ванземаљски хуманоид способан да мења облик, што видео и доказује.
Бела кућа је одбацила ове тврдње уз објашњење да би ангажман ванземаљаца био прескуп у тренутку када се сви труде да уштеде. Белој кући није било до шале у априлу ове године, када је америчка тајна служба суспендовала свог надзорника који чува шефа државе и обавља друге „најосетљивије задатке“. Два висока званичника те службе су оптужена и да су, под дејством алкохола, аутомобилом прошла кроз безбедносне барикаде Беле куће.
Стручњаци за безбедност слажу се да је, поред Обаме и Путина, најбоље обезбеђени човек на свету врховни поглавар католичке цркве. Ватиканска гарда установљена је давне 1506. године, чинили су је швајцарски војници који су тада били на добром гласу као одани и храбри. Гарда око папе, у истој формацији постоји и данас, али је њена улога више козметичка.
Папа је из носиљке, прешао у кочију, а затим у аутомобил. Форд је 1960. године произвео серију папамобила, који су изгледали као лимузине. После претходника који су се возили у белим блиндираним џиповима, актуелни папа Фрања се, током недавне посете Америци, провозао „фијатом 500 Л“ из Крагујевца, како би истакао своју једноставност и одбијање потрошачког начина живота.
„Папа јесте опуштенији од његових претходника, али он се не пита много. То што га ми не видимо, не значи да не постоји обезбеђење. Поред церемонијалне гарде, папа заправо има врло озбиљну службу обезбеђења која га прати, а о којој се мало зна“, објашњава Анђелковић.
Овај професор Факултета за безбедност каже да се државници чувају и мерама које обичним грађанима делују крајње наивно, али да су то старе и проверене методе, као што су заваривање шахтова и одношење контејнера и аутомобила са трасе којом пролазе делегације државника.
Такође треба заборавити филмску дегустацију председничког ручка, јер се храна коју једу најмоћнији и најчуванији људи света данас тестира у лабораторијским условима.