У интервјуу листу „Нејшен“ стручњак наводи да су после терористичког напада у руском авиону А321 и напада терориста у Паризу на Западу све уочљивији поборници и противници руске позиције у Сирији.
Коен скреће пажњу на то да већи део Европе слуша лидере Русије и Француске, Владимира Путина и Франсоа Оланда, и да се залаже за сарадњу с Русијом у Сирији.
Поред тога, наводи политиколог, неки амерички политичари такође се придржавају става да је у борби против ДАЕШ-а неопходно сарађивати са Москвом.
Ипак, сматра Коен, противници савеза с Русијом нису мање активни. То се види у уређивачкој политици популарних листова као што су „Вашингтон пост“ или „Волстрит џурнал“, који активно настоје да подгреју украјински конфликт и да заоштре ситуацију у вези с руским бомбардером Су-24 који је оборила турска авијација.
Експерт наводи да се један од главних разлога за несугласице о Сирији тиче председника те земље Башара ел Асада — да ли он треба да остане на функцији или је неопходно да оде с власти.
Коен указује да управо армија Башара ел Асада представља једину копнену војску која је способна да се супротстави борцима ДАЕШ-а.