„Верујемо да је НАТО производ Хладног рата… Сматрамо да међународна заједница мора да се удаљи од тог менталитета“, рекла је портпаролка Министарства Хуа Чуjинг у четвртак на конференцији за новинаре.
Она је објаснила да ниједна земља сама није у могућности да себе у потпуности заштити, па је позвала међународну заједницу да створи нови систем свеобухватне безбедности, који би био „фер и праведан“.
Према речима стручњака за Кину Бронислава Виногродског, то је позив државама да напусте наслеђе прошлости.
„Нормално, Кина је неутрална и ћути док други говоре. А када дође време — Кина врло добро зна прави пут — онда проговори. Дошло је тешко време због догађаја у Сирији где је много страна у игри. Кина је изнела солидан аргумент о потреби да се концептуално мења цео систем међународне безбедности“, оцењује Виногродски за Спутњик.
Према његовим речима, позив Кине није само празна реторика.
„НАТО је у име безбедности убио толико људи, зато Кина предлаже да се напусти наслеђе Хладног рата, захтевајући да се ревидира читав систем односа у свету“, истиче он.
Стручњак подсећа и да се кинеска дипломатија ретко када директно противи нечему или некоме, осим ако не постоји непосредна претња по земљу.
„Сасвим је јасно да је таква реторика усмерена директно против НАТО–а. Иако мислим да је и Алијанса свесна да је њен систем застарео“, каже он.
Он закључује и да предлог Кине није пацифизам, али јесте покушај да криза у свету буде решена без рата.