Руски министар је коментарисао недавни говор америчког председника Барака Обаме који је у обраћању нацији изјавио да САД у овом тренутку с Турском анализирају питање затварања граница са Сиријом.
„Вероватно сте приметили да је ово интересовање почело да се јавља пошто је руска авијација на позив законите владе Сиријске Арапске Републике почела да подржава сиријску армију у борби против терористичких организација на тој територији“, навео је Лавров.
„Сигурно би било боље да се интересовање наших партнера за гушење разних облика тероризма на сиријској територији појавило раније, али ако смо на било који начин успели да помогнемо да се оно пробуди, онда ми је драго“, истакао је Лавров.
Према његовим речима, много је ствари које се дешавају сада, а требало је да се догоде веома давно, у првим етапама сиријске кризе.
„Одавно је познато шта представљају турско-сиријска и турско-ирачка граница, као и од чега живи и уз помоћ чега се шири Исламска држава – мислим на нафтну индустрију и друге видове незаконитог бизниса“, нагласио је министар.
Говорећи о изјави америчког председника да САД у будућности намеравају да привуку Русију у заједничку борбу против терориста у Сирији, Сергеј Лавров је навео да је потребно деловати уз поштовање међународног права и улоге Савета безбедности Уједињених нација.
„Било која земља, колико год да је велика и колико год се ексклузивном сматрала, мора да поштује принципе међународног права. Од самог почетка, још од пре неколико година, позивамо САД и све друге наше партнере да поштују међународно право и улогу Савета безбедности УН при изради приступа борби против тероризма. Заобилажење ове организације и централног органа који одговара за одржавање мира и безбедности није правилно“, изјавио је министар.
„Живот је већ много пута доказао да ко год и где год почне било какве једностране акције резултат су, свеједно, неопходност враћања Савету безбедности и тражење дозволе за даљи рад“, указује Лавров.
Министар је такође објаснио под којим условима може да се састане са својим америчким колегом Џоном Керијем. Један од њих, према речима Лаврова, јесте да све стране које су укључене у решавање сукоба у Сирији прихвате јединствене спискове терористичких организација.