Главни кијевски трг — Мајдан независности — заузеле су присталице евроинтеграција 21. новембра 2013. године, након саопштења владе Николе Азарова да се обуставља потписивање споразума о асоцијацији са ЕУ. Касније је Мајдан постао епицентар сукоба полиције и радикалних снага. У фебруару су тамо побијене десетине људи. Садашње кијевске власти оптужују Јануковича и његове специјалне службе за ове догађаје.
„Чврсто сам убеђен да иза убиства стоје неки садашњи високопостављени чиновници у Украјини, који су се постарали да пажљиво прикрију своје трагове. Међутим, ако се ситуација промени и у земљи напокон почне права, објективна истрага — још се могу пронаћи и доказати кривице убица. И ја сам заинтересован за то“, рекао је Јанукович у интервјуу за РИА Новости.
Јанукович сматра да би у масакр на Мајдану могли да буду умешани секретар Савета за безбедност и одбрану Украјине Александар Турчинов, први заменик председника Врховне раде Андреј Парубиј и председник парламенратног Комитета за питања националне безбедности и одбране Сергеј Пашински.
„Турчинов, Парубиј и Пашински су непосредни учесници ових догађаја који ниједном нису били позвани на испитивања. Мада, разумем, они су консултанти тих истражитеља — ’шта да раде‘ и ’како да раде‘ и тако даље… Тј. зато нису случајно нестале све чињенице, докази и све што се могло уништити или изнети, то је на данашњи дан урађено“, сматра бивши украјински председник.
Он је такође одбацио тврдње да су кривци за погибију људи припадници специјалне једнице Беркут.
„Припадници Беркута су се нашли ’последњи‘ у тој ситуацији — њима је било згодно приписати туђе злочине. Шта мислите, када би по мом наређењу Беркут пуцао на демонстранте, за две године би истрага имала чињенице које то потврђују? Саопштења власти о наводном нестанку или изношењу доказа нису одржива. Од 22. фебруара 2014. године у Украјини су они контролисали све, и ако су докази нестали, заинтересовани за то су, пре свих, били представници садашњих власти. Нико други на то није могао да утиче“, рекао је Јанукович.