„У нашој земљи основане су велике компаније које тргују нафтом, од којих већина има седиште у Женеви“, наводи се у чланку швајцарског листа Ла Матин.
На основу докумената у које је имао увид, Ла Матин потврђује се да неколико великих швајцарских компанија извози црно злато из Турске — земље која се сумњичи да помаже ДАЕШ-у да се обогати транспортом њених барела нафте.
Лист подсећа да су на прес-конференцији у Москви почетком децембра представници Министарства одбране Русије изјавили да имају доказе да милитанти ДАЕШ-а поседују осам и по хиљада цистерни, којим се превози до 200 хиљада барела нафте свакодневно.
Матин Диманш у вези с тим подсећа да су још почетком 2015. године експерти Групе за израду финансијских мера за борбу са прањем новца (ФАТФ) дошли до закључка да се, „пошто је ДАЕШ 2014. године преузео контроле над нафтним рејонима, обим шверцоване нафте заплењене у седам рејона Турске, повећао и достигао 20 милиона литара“.
У чланку се даље наводи мишљење британског специјалисте за безбедност поморског транспорта Жоржа Куртсоглуа да се одлични показатељи рада турске луке Џејхан кроз коју се врши трговина нафте „не могу објаснити глобалним кретањима на тржишту“, али да то одговара „периоду када је ДАЕШ успоставио контролу над нафтним пољима у Сирији и Ираку“.
„Нафта ДАЕШ-а налази се међу 50 милиона тона сирове нафте која сваке године пролази транзитом кроз луку Џејхан“, констатује лист.
Позивајући се на документацијску потврду сведочења, она саопштава да је „неколико компанија са центром у Швајцарској недавно купило нафту преко луке Џејхан“.
Ла Матин нема доказа да је то била нафта ДАЕШ-а.
Ипак, лист наводи мишљење низа експерата који сматрају да постоји велики ризик да се управо ради о томе. Између осталог, француски експерт Жан-Шарл Бризар категорички је изјавио: „Ризик је велики јер је црно злато заменљив материјал и зато је немогуће пронаћи трагове“.
Са своје стране, председник групе експерата Савета Европе за борбу против прања новца и финансирања тероризма, Данијел Телеслаф, појаснио је: може се одредити порекло нафте хемијским методама, али постоје начини прераде који то онемогућавају.
„Осим тога, када се нафта из неколико извора помеша, не може се сазнати да ли је она дошла из Сирије“, навео је он.
Многе, ипак, брине проблем могућег посредног финансирања тероризма преко Швајцарске.