Део турских војника који су ушли у северни Ирак без одобрења 4. децембра данас је почео да се повлачи. Али око 2.000 турских војника и тенкова, према мишљењу једног пензионисаног француског обавештајца, за стално су стационирани у бројним базама у ирачкој покрајини Дохуку.
Поред тога, турске оружане снаге често пружају подршку ирачким за обављање операције против припадника Радничке партије Курдистана (ПКК), наглашава Ален Родијер.
Ипак, последњи инцидент разбеснео је Багдад, оцењује Родијер. Разлог је једноставан: „Иако је Ирак затражио од међународне заједнице помоћ против ДАЕШ-а, Багдад није планирао да ће Анкара одлучити да делује по сопственој вољи“, објаснио је експерт.
Штавише, борба против ДАЕШ-а, такође није на врху Анкариних приоритета. Главни приоритет Турске је бављење курдским питањем, тврди Родијер.
Анкара је „због аутономне курдске регије у северном Ираку такође забринута да ће слична регија бити успостављена на северу Сирије, што је вероватан сценарио“, објашњава експерт. ПКК је успела да оствари контролу над неким областима дуж турско-сиријске и покушаће да заузме још — што је неприхватљиво за Анкару.
Постоји још један разлог за реакцију Багдада на најновије потезе Анкаре.
Турске трупе не би биле присутне у северном Ираку да Масоуд Барзани, председник Ирачког Курдистана, није имплицитно дао сагласност да се Анкаре укључи… Стручњак тврди да Барзанијев став „забрињава“ ирачке власти, јер Багдад у суштини више не контролише тај део земље.
„Ирак је подељен на два дела (или три, ако се узму у обзир сунитски региони) и нема повратка“, рекао је Родијер. Ово није новијег датума. Централизована Ирачка држава престала је да постоји после првог Заливског рата.
Прошле недеље, Барзани је покушао да смањи тензије током боравка у посети Анкари. Шеф ирачког Курдистана, сматра експерт, покушава да преузме улогу посредника између Ирака и Турске, а такође улаже напоре да све убеди да ПКК није добродошла у северном Ираку.
Барзанију је потребно да се увери да Анкара не жели да мења своје нафтне аранжмане са Ербил. Турска је обезбеђивала испоруке нафте које су продавани Курдима у заливу за одговарајућу накнаду. Иако је ово легалан аранжман, није по вољи Багдада.
Почетком децембра, турски војници су распоређени у ирачкој провинцији у Ниниви наводно због тренирања и обучавања ирачких Курда. Багдад није одобрио ту иницијативу. Ирачке власти позвале су Анкару да из северног Ирака одмах повуче своје снаге, укључујући тенкове и артиљерију, и да се уздрже од сличних акција у будућности.