Лидер Нове српске демократије и Демократског фронта Андрија Мандић каже за Спутњик да је Ђукановићева изјава важна зато што потврђује да је реч о неодговорном човеку. Мандић додаје да том изјавом Ђукановић гура Црну Гору у нове сукобе.
„Нико ко мисли добро Црној Гори не би је гурао на пут чланства у НАТО јер то није добро за Црну Гору али је добро за некога са стране. Двадесет осам држава је послало позив Црној Гори и саопштило свој став да желе да северни део Средоземља, 200 километара мора које још није уклопљено у НАТО, приклоне тој војној организацији, а за те потребе имају локалну агентуру у Црној Гори која то треба да им заврши“, каже Мандић.
Он сматра да се највећи број људи који припадају црногорском естаблишменту лажно представља као Влада Црне Горе и да је реч о „најобичнијој агентури западних земаља“.
Према његовим речима, западне земље су документовале криминалне радње којима су се бавили локални црногорски функционери и тим документима их уцењују да раде оно што мисле да је добро за њихове државе.
Коча Павловић, потпредседник Покрета за промјене, партије која се залаже за улазак Црне Горе у НАТО, каже да је неопходно да се таква одлука донесе на референдуму.
„Господин Ђукановић је приказивањем референдумског изјашњавања као слабости неке власти, у суштини дао потпуно јасну слику о себи као о једном балканском аутократи који сваку демократију, а посебно тзв. директну демократију, доживљава као неку опструкцију и израз слабости и недораслости политичке елите која води државу“, каже Павловић.
Он оцењује да је добро што ће ту одлуку донети нова црногорска власт, и у том смислу је борба за фер и поштене изборе додатно значајна, јер „на слободним и фер изборима аутократа Ђукановић и његов криминални и корумпирани режим немају никакву шансу да победе“.
Стручњак за Балкан, новинар руског електронског часописа „Поглед“ Евгениј Крутиков подсећа да је и сам Ђукановић рекао да би након уласка у ЕУ и НАТО Црна Гора морала да поштује њихова правила. А то значи да ће овим савезима дати део суверенитета.
„Након евентуалног ступања у НАТО, Црна Гора би морала да следи одређене политичке правце тог блока, а то аутоматски води ка ограничавању сарадње са Русијом — прво на политичком, а онда и на економском нивоу, укључујући и туризам. Уколико играте по правилима НАТО-а, то по дефиницији значи да у одређеним аспектима радите против интереса Русије. Тешко да ће доћи до нормализације односа у таквим условима. Мислим да НАТО неће дозволити Подгорици флексибилну политику према њеном историјском савезнику“, каже Крутиков.
Он је оценио да без обзира на резултат, референдум о ступању у НАТО не би ишао у корист Ђукановићу, зато што би велика већина грађана гласала против. То би дискредитовало ДПС и створило легитимне услове за формирање јединствене опозиције која се противи чланству у НАТО.