Жалбено веће Хашког трибунала, наиме, одлучило је да суђење Јовици Станишићу и Франку Симатовићу буде враћено на почетак после 13 година процеса и првостепене пресуде којом су ослобођени оптужби за злочине почињене над несрпским становништвом у Хрватској и Босни и Херцеговини. Суд ће у новом процесу овим бившим руководиоцима Државне безбедности применити нове критеријуме приликом процене да ли су њихова дела имала за циљ помоћ другима у чињењу ратног злочина.
Сулуди аршини
Основана разлика у тим критеријума, како нам појашњава добар познавалац праксе у Хагу Тома Фила, јесте у томе треба ли да знате да ће неко извршити ратни злочин или неће то учинити.
„Сада по овој пракси ви не морате да знате ништа, али шта год они ураде ви ћете одговарати. Значи, да сте им, на пример, доносили храну, пиће, свиње да једу, шта год хоћете, а они изврше ратни злочин после тога, ви сте криви што сте им носили храну. Потпуно је сулуда прича“, категоричан је Фила.
Међутим, према истим критеријумима суђења, ослобођени су осим Станишића и Симатовића, и хрватски генерал Анте Готовина и српски генерал Момчило Перишић, па се поставља питање могу ли и њихове пресуде бити доведене у питање и враћене на почетак?
Ако би према новом принципу Станишић и Симатовић били осуђени, адвокат Бранислав Тапушковић који је више од деценије учествовао у процесима пред Хашким трибуналом, сматра да би се тада могло поставити питање може ли се обновити поступак и према свима онима који су до сада на други начин решили своју судбину пред Хашким судом, јер би за то постојао правни основ.
„То је сад једно врзино коло и на најбољи могући начин показује колико тај суд није ни до данашњег дана изградио праксу, него све решава ад хок, према ко зна каквим потребама. То је просто несхватљиво, тако да ту тешко здрава правничка логика може на било који начин да помогне“, тврди Тапушковић за Спутњик.
Антисрпске жеље
С друге стране, његов колега Фила појашњава да је разлика случаја Станишића и Симатовића од случаја генерала Готовине и Перишића у томе што су прво Готовина а затим и Перишић ослобођени у другостепеном поступку, по жалби.
Фила за Спутњик подсећа да је Хаг променио стандард и у процесу Николи Шаиновићу и у поступку генералу Владимиру Лазаревићу, односно нису прихваћени стандарди који су прихваћени у случају Готовине и Перишића.
„Одбили су да то ураде рекавши да је то било за те случајеве, а за ово нећемо. Сад, један дан вам суде овако, други дан вам суде онако, зато што је то ругање међународном праву“, категоричан је Фила.
То је, тврди Фила, излажење у сусрет антисрпским жељама.
„Верујте ми, кад год видите ослобађајућу пресуду у Хагу, прозовите Америку и Велику Британију јер увек су њихови интереси били иза такве одлуке. А онда то за остале оптужене не сме да важи“, тврди Фила.
„Готовину су оставили Американци, онда су Перишићу применили исту ту причу, али кад су морали Станишићу и Симатовићу, искористили су жалбени поступак да укину ослобађајућу пресуду. То је доказ да Јовица и Франко Симатовић нису радили за Америку. Да јесу, била би пресуда потврђена“, прецизира Фила.
На питање да ли оваква одлука има политичке а не правне мотиве, Бранислав Тапушковић каже да је тога одувек било.
„Да ли то сад има везе са свим овим догађајима у Босни и Херцеговини, не бих у то да улазим, али верујте ми да човек понекад и на тако нешто помисли. Видите да се стално говори о неким проблемима који су везани за Дејтонски споразум. Да ли то сад има везе са тим, никад није то искључено“, сумњичав је Тапушковић.