„Ова алијанса је, вероватно, створена како би ублажила критику Запада који се често жали што се исламски свет недовољно залаже за борбу против тероризма и екстремизма“, пише лист.
Саудијски министар иностраних послова је уверен да алијанса неће имати само војну компоненту, него ће се борити и против идеологије и финансирања тероризма, при чему није реч само о ДАЕШ-у (такозваној Исламској држави) него и о тероризму уопште, наводи Тејлор.
Аутор чланка скреће пажњу на то да у самој Саудијској Арабији под тероризмом подразумевају било коју политику политичког система земље, и поставља питање да ли ће такав приступ важити за целу алијансу.
Аналитичар „Вашингтон поста“ наводи да су многе земље, међу којима су Пакистан, Либан и Малезија, биле изненађене када су из медија сазнале да су „чланице организације“.
Земље попут Ирака и Ирана нису укључене у алијансу, очигледно због своје шиитске већине, сматра Тејлор.
Колико год да власти Саудијске Арабије уверавају јавност да ова алијанса није сунитска организација, она највише подсећа на продужетак сунитске коалиције коју Ријад предводи у Јемену, сматра аутор, а покретачка снага ове алијансе јесте супарништво с Ираном.