Коцијанчичева је за РТВ објаснила да је ниво аутономије суверена одлука Србије, као кандидата за чланство у ЕУ, али да је истовремено поштовање владавине права један од кључних услова у процесу придруживања.
„Европска комисија је у више наврата позивала на усвајање тог закона у својим годишњим извештајима. То је, уједно, од суштинског значаја за омогућавање напретка у нашим преговорима о поглављу 23 које се бави правосуђем и основним правима“, казала је портпаролка Европске комисије.
Коцијанчичева је навела и да, уопштено говорећи, капацитети и ресурси нижих нивоа власти треба да одговарају њиховим одговорностима, а да би консултације са локалним властима требало да буду осигуране кроз законе о локалним самоуправама.
„У том смислу, ми процењујемо у нашем годишњем извештају да Србија треба да спроведе адекватну анализу капацитета и потребе за ресурсима који су неопходни како би се омогућило остваривање одговорности на локалном нивоу и штавише, да локалне власти треба да буду више консултоване приликом доношења новог законодавства које има локалне импликације“, додала је она.
Коментаришући део Извештаја о напретку Србије у којем се изражава забринутост због случајева насиља, застрашивања и нерегуларности на појединим локалним изборима, који још увек нису истражени, Маја Коцијанчич је објаснила да су очекивања ЕУ у вези са локалним изборима иста као и за било које друге изборе у било којој демократској земљи.
„Они треба да испуне међународне стандарде, посебно да обезбеде политички плурализам, поверење, транспарентност и одговорност, без простора за застрашивања и насиља“, поручила је портпаролка Европске комисије.