„Међу ухапшенима је један бивши министар, два некадашња помоћника министра, више председника општина, директора јавних предузећа, бизнисмена“, рекао је Стефановић.
Стефановић је на конференцији за новинаре рекао да су истраге вођене од 2004. године до данас, да ће акција бити настављена и да нико неће бити поштеђен.
За још пет лица се трага, додао је Стефановић и прецизирао да је 79 особа ухапшено због корупције у 20 различитих случајева.
У последњих годину дана обављен је највећи део посла, прецизирао је Стефановић и додао да су највеће злоупотребе биле у вези са малверзацијама са грађевинским земљиштем.
„То су буквално милионске цифре у еврима и ту смо имали највише оштећене буџете. Свако од коруптивних дела је штетно, иако штете нису једнаке у смислу новчаног износа, али су у смислу друштвене опасности та дела једнако проблематична“, рекао је Стефановић.
Министар је такође рекао да ће у редовном поступку против још 39 лица бити поднете кривичне пријаве.
Стефановић је нагласио да су акције спроведене у циљу спречавања финансијског криминала и корупције, као и злоупотребе у државним органима, а да је против ухапшених поднето и више кривичних пријава због основане сумње да су од 2004. до данас починили више кривичних дела.
Реч је о кривичним делима прања новца, злоупотребе положаја, фалсификовања исправа, фалсификовања службених исправа, навођења на оверавање неистинитог садржаја, примања мита, несавесног рада у служби и злоупотребе у процедури јавних набавки.
Чињењем тих дела нанета је штета од 7,8 милијарди динара, односно 100 милиона евра буџетима Србије и АП Војводине, Граду Београду, Железари Смедерево, Републичкој дирекцији за имовину, Дунав осигурању, Министарству пољопривреде, Агенцији за борбу против корупције и другим органима.
Према речима министра, један од најважнијих циљева Владе је борба против корупције, у чему се неће стати и неће бити поштеђених.
„Јавност може да очекује да полиција настави интензивно да ради на расветљавању случајева. Нећемо дозволити да се било ко извуче“, рекао је Стефановић.
Највећи део терета поднеле су криминалистичка полиција и београдска полиција, а са тужилаштвом се интензивно радило на расветљавању тих случајева у претходним месецима, додао је министар.
Стефановић је рекао да је реч о врло чврстим доказима.
Истраге су вођене у различитим периодима, али финализација је обављена последњих годину дана.
„У последњих годину дана смо за сва дела прикупљали финалне доказе и највећи део посла је урађен тада“, рекао је министар.