„Идемо у будућност у којој нас чека постепени и неумољиви пад Запада. То не значи да ће он пропасти или нестати: реч је о губитку хегемоније и интелектуалног и идеолошког утицаја“, навео је политиколог у интервјуу инфомативном порталу Атлантику.
Према његовом мишљењу, у новом светском поретку цивилизације ће се све мање и мање ослањати на западне вредности.
Као други важан пример Александар дел Вал наводи прелазак цивилизације у вишеполарни свет. О томе, како каже, сведоче стратешко јачање дуета Русија-Кина, успон Индије, враћање у прави план Ирана, Турске и Египта.
Актуелни догађаји говоре о томе да се глобализација показује као не баш срећан феномен и да ће се постхладноратовски свет одликовати формирањем идеолошких и геополитичких појаса који теже да се ослободе од газдовања Запада. О томе превасходно сведочи позиција Русије.
„Ова нова Русија не намерава да дозвољава Американцима да дестабилизују пријатељске режиме и да стварају претњу за њене непосредне интересе у име такозваних људских права која, узгред, неретко нарушавају пријатељи Запада, попут исламских монархија Персијског залива“, сматра стручњак и додаје да је прошао период када је Америка могла да ради шта хоће и где хоће.
Говорећи о пролемима с којима ће се светска заједница суочити у будућности стручњак је пре свега издвојио енергетику.
„Биће потребно избећи земље Персијског залива које су огњиште радикалног исламизма и његов главни спонзор. Због тога је борба против исламизма блиско повезана с променама у енергетској сфери“, уверен је Дел Вал.