Мишљења су подељена — док се неке политичке партије надају изборима на свим нивоима, друге ту „ништа не би дирале“.
Зоран Бабић, шеф посланичке групе Српске напредне странке у Скупштини Србије, један је од најгласнијих заговорника ванредних парламентарних избора, а као главни аргумент наводи економичност.
„Те изборе ћемо обавити по готово истим трошковима уз локалне и покрајинске, па нећемо стварати додатне трошкове за буџет и грађане Србије. Неопходно је да објединимо изборе и да грађани кажу шта мисле о свакој од наших политика и о нашем деловању, а да након тога сви заједно засучемо рукаве и кренемо да радимо у интересу грађана“, каже Бабић за Спутњик.
Резултате избора за власт у Војводини и на локалу, каже, не жели да прогнозира.
„Очекујем да људи у Србији масовно изађу на изборе и да се ту измере искреност, поштење и резултати. Очекујем да мере и бирају између залагања Александра Вучића, који тражи марљивост од својих сарадника и грађана, и учинковитости Бојана Пајтића, који по двадесетак дана не долази на посао“, каже Бабић.
Према речима Ђорђа Милићевића, шефа посланичке групе Социјалистичке партије Србије, та странка сматра да је рад Владе препознат и признат не само од стране грађана, већ и од стране међународних представника и институција, те да нема разлога за расписивање ванредних парламентарних избора.
„Циљеви и начела прокламовани у експозеу председника Владе у потпуности се остварују, па мислимо да храбре и успешне реформске потезе не треба прекидати ванредним парламентарним изборима, јер бисмо изгубили драгоцено време. СПС о томе не одлучује, као ни о евентуалној реконструкцији Владе. Та одлука је на премијеру и ми ћемо је поштовати каква год да буде“, објашњава Милићевић за Спутњик.
Иако мисли да је време да Демократска странка оде са власти у Војводини, Милићевић каже да ће СПС о предизборним коалицијама у северној српској покрајини и на локалу разговарати када ти избори буду расписани.
„Сматрамо да водимо озбиљну и одговорну политику, без обзира на то да ли се налазимо у власти или опозицији у неким локалним срединама, и да грађани тај допринос препознају. СПС је са својим предизборним коалиционим партнерима ПУПС–ом и ЈС–ом и раније добијао велику подршку грађана на локалним и покрајинским изборима и верујемо да ће тако бити и убудуће“, каже шеф посланичке групе социјалиста.
И Балинт Пастор, шеф посланичке групе Савеза војвођанских Мађара у Скупштини Србије, сматра да су ванредни парламентарни избори сувишни, јер је владајућа већина у републици стабилна.
„Мислимо да би требало наставити рад на одржању стабилности државе и друштва, а то је могуће једино ако нема већих политичких турбуленција. Стабилност и уређеност институција цене и страни инвеститори и зато верујемо да, уколико не буде неких ванредних околности на политичкој сцени Србије, нема потребе за ванредним парламентарним изборима“, каже Пастор чија је партија на републичком нивоу у савезу са СНС–ом, а у Војводини са Демократском странком и Лигом социјалдемократа Војводине.
Као победника локалних и покрајинских избора Пастор види СНС.
„Оно што је за нас много битније је да као странка мађарске националне мањине постигнемо добар резултат у општинама у којима наша заједница традиционално живи. Као и до сада, на покрајинским и локалним изборима наступаћемо самостално, а надамо се подршци бирача јер смо покушавали да будемо глас разума, поштени и принципијелни, и мислим да што се тога тиче имамо и резултате“, каже Пастор за Спутњик.
Марко Ђуришић, шеф посланичке групе „Борис Тадић“, чији су чланови Социјалдемократска странка, Заједно за Србију и Зелени Србије, убеђен је да ће ванредни избори за републички парламент бити одржани заједно са локалним и изборима у Војводини.
„Мислим да је то једини начин, пре свега за владајућу странку, да покуша да поправи резултат на локалним и покрајинским изборима, и да искористи прилику и одврати пажњу грађана од проблема са којима се свакодневно суочава због неспособне Владе. Владајућа странка је уљуљкана истраживањима према којима наводно имају подршку грађана већу од 50 посто и када се отворе гласачке кутије биће непријатно изненађени освојеним бројем гласова“, тврди Ђуричић за Спутњик.
Он верује да ће на предстојећим изборима опозиционе странке, укључујући СДС, направити много бољи резултат него што то прогнозирају истраживања јавног мњења.
„Оно што грађани очекују је да постоји алтернатива власти. Ми смо свесни да сами не можемо да будемо алтернатива, па смо почели да правимо опозициони блок. Тај процес није завршен, гледаћемо да са свим сродним странкама до избора направимо договоре и да заједно наступимо, како бисмо после избора били у позицији да формирамо власт“, каже Ђуричић.