У оптужници се наводи да Здравко Маринић (56), уз босанско-херцеговачко има и хрватско држављанство, а да станује у Славонском Броду, преноси Хина.
У оптужници објављеној у Сарајеву пише да је Маринић од марта до јула 1992. најпре био командант војне полиције 101. бригаде ХВО, а потом и координатор војне и цивилне полиције у Босанском Броду, при чему је био задужен за логоре и заточеничке објекте у полицијској станици, на фудбалском стадиону и у некадашњој робној кући.
У оптужници се наводи да је Маринић лично и са другим припадницима војне полиције заповедао и подстицао на убиства, незаконито заточење цивила и њихово злостављање.
Наведено је да је на тај начин смртно страдао већи број цивила српске националности, као и да Маринић није учинио ништа како би казнио одговорне, иако је знао за почињене злочине.
Подигнута оптужница за ратне злочине у Добоју и Теслићу
Тужилаштво БиХ подигло је данас оптужницу против Милана Нинковића (72), бившег члана Председништва БиХ Борислава Паравца (72), Андрије Бјелошевића (61) и Милана Савића (63), за ратне злочине почињене на подручју Добоја и Теслића.
Ради се о највишим званичницима власти босанских Срба на подручју Добоја 1992. и 1993. године.
Нинковић је био члан Кризног штаба Српске општине Добој, Паравац председник Кризног штаба Српске општине Добој, Бјелошевић начелник Центра станице безбедности (ЦСБ) Добој и члан Кризног штаба, а Савић заменик начелника ЦСБ-а, пренели су медији у БиХ.
Према наводима оптужнице, они се терете да су од маја 1992. до краја 1993. године, заједно са војним, полицијским и паравојним формацијама под контролом структура тадашње Српске аутономне области Северна Босна у Добоју, учествовали у нападу и прогону више хиљада цивила бошњачке и хрватске националности на подручју Добоја и Теслића.