Зорана Михајловић, потпредседница Владе Србије и министарка за грађевинарство, саобраћај и инфраструктуру, Нову годину дочекала је код куће са онима које највише воли, сином и супругом. На поклон је добила малог пса.
Како каже у разговору за Спутњик, као новогодишњи поклон председнику Владе и лидеру СНС-а Александру Вучићу, осим честитке, поклонила је искрене и отворене мисли.
Да нисте члан Владе Србије, како бисте оценили рад ове владе?
— Сигурно бих рекла да је Влада могла боље, као што смо, реално у неким областима и могли боље. Али сигурно бих приметила да се нешто позитивно дешава, да има помака. Верујем и да људи виде да се никад није толико радило и градило на путевима и пругама као у 2015. Верујем да виде да ове године имамо привредни раст, да коначно имамо уређене државне финансије, као што је то већ приметио читав свет. Верујем да људи виде и да свет на један другачији начин гледа на Србију. Али, знам и какви смо, да је увек лакше кукати и критиковати него похвалити.
Ко је, по Вашем мишљењу, био најуспешнији у Владином тиму и зашто?
— Влада Србије је тим, али нема сумње да по енергији Владу носи премијер. И он јесте најуспешнији. Ако погледамо с ким се све састао и разговарао, од руског председника Владимира Путина, премијера Дмитрија Медведева, потпредседника САД Џозефа Бајдена, канцеларке Ангеле Меркел, председника Кине Си Ђинпинга и премијера Ли Кећијанга, до свих премијера и председника региона… То не може да се мери ни са једним министром, али, ако је нама у Влади за утеху, ни са другим лидерима региона.
На шта сте најпоноснији у свом сектору?
— Поносна сам што смо у 2015. године изградили 91,1 км новог ауто-пута, што је готово дупло више од европског просека, и много, много више него претходних година. Посебно сам поносна што смо убедили домаће компаније да се удруже и да сад први пут као главни извођачи добију посао на Коридору 10. Да више не раде за другог. Поносна сам и на обнову српских пруга из руског кредита. И на то што грађани, када се помену нови путеви, пруге, мостови, сада знају да сам увек ја ту.
Који су планови за 2016. годину у Вашем ресору?
— У 2016. нас чека још 91 км нових ауто-путева, готово завршетак Коридора 10 и још око 120 км рехабилитованих ауто-путева и путева првог реда. Уз то, око 200 км модернизоване пруге, започели смо и пројекат Београд—Бар и модернизацију пруге Београд—Будимпешта. Наравно, настављамо и са озакоњењем објеката. Међутим, очекујем и да Руска Федерација у 2016. поново отвори питање изградње гасовода „Јужни ток“. Да Србија и Русија поново почну да разговарају о томе. Гасовод „Јужни ток“ је најбоља варјанта за Србију, али такође и за Русију.
Да сте на челу владе или државе, шта бисте прво изменили?
— Једино бих била строжа када су у питању јавна предузећа. Остало ништа друго не бих мењала, јер мислим да премијер Вучић тачно зна куда води Србију. То је Европска унија, али и одржавање добрих односа са нашим традиционалним пријатељима.
Да ли је захтевно бити жена на позицији у мушком свету?
— Захтевно је. Српски парламент има више од 33 одсто у жена у свом сазиву, што ћете тешко пронаћи било где. На листи од 186 држава, Србија је 23. по броју жена у парламенту. Када говоримо о извршној власти, жена нема довољно — четири жене су министарке, од којих две и потпредседнице Владе. Проблем је и што жене у Србији воде такозвану „мушку политику“, односно што покушавају да се прилагоде већинској политици, оној мушкој, како би опстале. То ми жене морамо да променимо, и залажем за то да жене воде женску политику, јер се показало да смо прагматичније, одговорније и да лакше решавамо конфликте. То није лако, али је изводљиво. Ми треба да будемо пример другим женама да се укључе у политику.
Да ли би српска политика била боља да је више жена на кључним позицијама?
— Ако данас у Србији живи више жена него мушкараца, онда је природно да створимо амбијент у коме би било више жена и у политици.
Потпредседник сте и Српске напредне странке. Зашто је СНС јака странка? Да ли због лидера или програма?
— Лидер и програм су једно. Свако ко се бави политиком треба да се сети да су 2000. године грађани Србије имали једну велику наду. И та нада је врло брзо пала у воду, људи су се разочарали. Данас СНС, поред наде коју је донео грађанима, даје и резултате. Можете да приметите да СНС данас 2015. има веће поверење грађана него 2012, кад смо формирали Владу. Дакле, без обзира на непопуларне мере које је Влада спроводила, поверење је веће, што говори да грађани верују, да појавила нова нада која сад има и резултат. Зато је странка јака. Чланови СНС-а су различити, не делимо људе ни по полу, националности, да ли су више за Русију или ЕУ и САД, да ли су за либералну и централизовану економију. Не, Србија је у средишту, Србија је једино важна.
Да ли сте Ви, како тврде медији, „амерички човек“? Зашто имате ту етикету?
— Ја сам прво потпредседница Владе Србије, министарка која води три велика ресора, члан сам Владе Србије. Не радим ни за САД, ни за Русију, ни за Кину, ни за ЕУ. Радим за Србију. У опису мог посла, као што је случај и са сваким другим министром, јесу и добри односи са свима. Као што се састајем са руским амбасадором Александром Чепурином, тако се састајем и са америчким амбасадором Мајклом Кирбијем. Ко то не разуме, не вреди му објашњавати. Моји резултати показују за кога радим.
У чему се Ваше виђење политике слаже са политиком председника Србије, а у чему се разликује?
— Медији предано раде на томе да прикажу како постоји посебна политика председника Србије и посебна политика Владе Србије. Председник води политику у складу са Уставом, Влада Србије ради у складу са Уставом и законима. Нема ту ни разлике, ни две политике.
Зашто се проруско расположење у неким круговима у Србији приказује као нешто лоше, кад у ЕУ постоје земље које су пријатељи Русије, па то никоме не смета?
— Нисам сигурна да сте ту у праву. Популарност и поштовање Русије и председника Руске Федерације Владимира Путина у Србији је огромно. Толико да не може да се пореди ни са једином другим председником неке стране државе. Велики део грађана Србије воли Русију, али би такође волео да живи на Западу, и да има плату као на Западу. Србија нема ниједан разлог да нема одличне односе са Русијом. И као што сте рекли, у ЕУ има земаља које имају боље односе са Русијом него што има Србија.