„Путин је планетарна звезда бар једну деценију. Он спада у ред највећих савремених политичара и државника“, каже Рељић додајући да је други велики савремени државник — кинески председник Си Ђинпинг, а да се трећи још чека.
„Чекамо да из Америке дође човек који ће бити трећи, да би се успоставила међународна комуникација, која је страшно неопходна у времену у којем ми живимо и у којем се све ствари страшно убрзавају. Криза се повећава и стално расте на свим плановима, од економског до војног. Мислим да је заиста тренутак када би било неопходно да постоји тај трећи играч, међутим, трећег играча тренутно нема јер су у Америци избори. Путинова похвала која се односила на евентуалног будућег америчког председника Доналда Трампа је врло занимљива, и отвара нову перспективу која се тиче и америчких избора“, наглашава Рељић.
Према његовом мишљењу, амерички избори су један од најважнијих догађаја 2016. године.
„Живимо у времену у ком се прелама у којем ће правцу да крене Америка. Та земља је у политичкој дефанзиви у последњих десет година, више није лидер у светској политици, не намеће главне теме него покушава да објасни зашто се понаша тако како се понаша. То сада постаје једна врста страшно важне расправе за свет који је огрезао у пропангадни терор западних медија и западног света, у коме је наметнут низ решења која су увек тако направљена да су коначна“, истиче Рељић.
Према његовом мишљењу, Путин је личност која може да постане и саставни део америчке председничке трке.
„Избор америчког председника у овом тренутку је веома важан догађај. Велики је проблем то што ми живимо у ужасно нестабилном свету и што тренутно Америка нема председника који може да буде равноправан, и психолошки и по подршци друштва. Свет тоне у гомилу проблема“, каже Рељић, објашњавајући данашњи политички тренутак у свету.
Он сматра да се из наше, али и из америчке перспективе веома тешко може проценити да ли Доналду Трампу може да помогне или да одмогне подршка коју је добио од руског председника.
„У сваком случају, то што се дешава је нешто ново, и чак и ако Трамп не буде изабран за председника, то јесте једна нова чињеница. Принцип је у задњих педесет година да Американци учествују у свачијим изборима у свету и јављају се и оцењују ко је добар, а ко није добар, и онда се то узима као нека врста полубожанске поруке. Ово је први пут да се у Америци неко јавља и шаље једну врсту поруке, која не може да буде одбачена као важна чињеница. То је та мера промена у светским релацијама. Тај догађај је важан због тога што он мења једну врсту перспективе. Сам по себи, избор или неизбор човека којег је Путин похвалио неће битно променити однос Америке према остатку света. Познато је да амерички председник није човек који ради у своје име и који може да испуњава обећања из предизборних кампања. То не раде нигде у свету. У Америци је то и много мање“, сматра Рељић.
За Трампов избор за председника САД кључна је одлука америчког корпоративног капитала, да ли њима треба такав човек као што је Трамп који сада представља типичну Америку, сматра он.
„Трамп је Америка по дубини. То што он говори, то већинска Америка мисли. Или ће међународни корпоративни капитал њега да подржи или ће поново да доведе некога као што је Обама, једну структуирану, монтирану личност која треба да представља неку врсту профињене, стилизоване Америке, која у ствари као таква не постоји по дубини. Ти избори су велика, страшно важна провера, и из те провере ће нам после бити јасније многе ствари, као и у ком правцу ће да се креће Америка. Ти избори уопште нису једноставни и они су заиста у том смислу историјски, зато што је ово први случај од Другог светског рата да Америка слуша и шта неко други говори о њеном стању“, закључује Рељић.