Вилијам Енгдал је амерички економиста, новинар и есејиста чије анализе не можете чути у званичним америчким медијима. Као писац и предавач на универзитетима од Лондона до Пекинга посебну пажњу посвећује анализи америчког успона до суперсиле и позадини њене доминације на светској сцени. Америку описује као модерну империју чија се моћ заснива на контроли финансија, енергије и ланца исхране.
Његови закључци су резултат тридесетогодишњег истраживања светске политике, економије, енергије, пољопривреде и институција попут Светске трговинске организације и Међународног монетарног фонда. У књизи „Век рата: англо–америчка нафтна политика и нови светски поредак“, која је преведена на четрнаест језика, бави се улогом Збигњева Бжежинског и САД у манипулисању ценама нафте са циљем да се заустави ширење Совјетског Савеза. Енгдал је један од уредника „Евроазијског магазина“. За Спутњик је говорио из Немачке, где живи више од двадесет година.
Драматични догађаји у 2015. години остављају утисак да се свет мења пред нашим очима. Шта је на Вас оставило највећи утисак?
— Доказ да се свет мења је одлука Русије и Кине да изграде евроазијску инфраструктуру и све што иде с тим, учешће банака БРИКС–а и отварање кинеских инвестиционих банака (Азијска инвестициона банка за инфраструктуру, алтернатива Међународном монетарном фонду и Светској банци), чији је Русија један од оснивача. Различити потези које су предузеле евроазијске земље, укључујући Кину, Русију и Иран, имају циљ да створе стабилни регион сарадње уместо региона бескрајних ратова, што је оно што нуди Запад.
Тежиште светске моћи се помера ка Истоку?
— То зовем евроазијским заокретом. Кина и Русија, главне евроазијске силе, кључна су противтежа америчкој доминацији. Бжежински је о томе говорио још 1997. године у својој књизи „Велика шаховска табла“ у којој је открио интересантне стратегије тих људи. Он је рекао да је евроазијска комбинација једина која би могла да запрети америчкој контроли света, јер те земље имају природне изворе, радну снагу, неке од најбољих светских научника, привреду, све што им је потребно да буду независни од нас. Ако дође до тог удруживања, Европа ће бити увучена, приклониће се земље Блиског истока богате нафтом, а то је оно што се дешава. Сведоци смо великог стратешког сукобљавања. Санкције против Русије су осмишљене да направе терен за напредовање Хилари Клинтон која би подржавала тај рат војно–индустријског комплекса Сједињених Америчких Држава и банака Вол стрита да задрже хегемонију. Хитно је потребна алтернатива ако свет мисли да преживи наредни век.
Русија и Кина покушавају да се ослободе долара и да створе независно тржиште…
— Да, обе земље су у процесу дедоларизације. Трговински и енергетски споразуми између Русије и Кине су у националним валутама, а не у доларима, што је важан корак. Бројне друге мере су предузете у циљу стварања међубанкарског система независног од Брисела, од свифт система (за међународну банкарску размену) који је коришћен да се санкционише Иран пре три године када су прекинуте међународне банкарске трансакције за ирански извоз нафте. Долар је монета банкротиране силе која неће да призна да више није суперсила. Труди се да то и даље буде, зато свуда води ратове, покушава да мења режиме, подиже обојене револуције, дестабилизује Русију, Кину, Јужно кинеско море и друга места, јер нема план Б.
Те методе смо видели и у Србији…
— Да, за то је служио „Отпор“, касније „Канвас“, који је уз подршку америчких власти и обавештајних служби радио на подизању обојених револуција и обучавању људи широм света да поставе лидере који ће бити наклоњени Вашингтону. За то служе „Сорош фондација“, Национални фонд за демократију (НЕД) и друге сличне невладине организације. Сорош је активан и у Сирији, подржавају такозване „беле шлемове“, укључене у борбу против власти.
У Савету безбедности је једногласно усвојена резолуција која предвиђа заједничку борбу против финансирања терористичких организација — ДАЕШ–а на првом месту. Да ли ово значи да су се позиције Москве и Вашингтона приближиле?
— Не верујем у то. Почели су процес који предвиђа да се Башар ел Асад повуче у наредних шест месеци, до јуна следеће године. То је противно настојању Руске Федерације која подржава сиријску власт и жели дијалог свих сиријских партија, било да је реч о шиитима, сунитима, алавитима или хришћанима. Ништа се није променило у политици САД. Русија мора да буде уништена, Кина… Свака опозиција постојећем поретку неће бити толерисана. Не треба да нас збуњују лепе речи Џона Керија. Нема промене у размишљању породица које контролишу Вашингтон и утичу на то ко ће да постане председник, конгресмен или сенатор. То је америчка олигархија и док се закони не промене, моја земља, САД, неће бити демократска. Све остало је медијски циркус.