Руководилац Управе за пољопривреду Латакије Мунзир Гербек је за Спутњик изјавио да било усвојено неколико мера које имају за циљ да упросте процедуре и активирају извоз, односно трговину између Сирије и Русије.
„Веома смо задовољни јер је руско тржиште сада отворено за наше производе. Захвални смо зато што сада имамо могућност да масовно извозимо пољопривредне производе у Русију“, изјавио је Гербек.
Мирза Реџеп, који организује испоруке воћа и поврћа из Латакије, каже да је организовани масовни извоз цитруса почео пре скоро два месеца и да је досад у Русију у две партије послато око 60 тона поморанџи. Према његовим речима, то су биле пробне испоруке, како би се установило шта од сиријског воћа воле руски купци.
Тренутно је у току припрема за организовање редовног извоза, који ће почети након што се реши низ формалности.
Такође, наводи се да је у првој фази месечни обим испорука цитруса из Сирије у Русију износио 34 тоне, а да ће се временом та количина увећавати.
Производња цитруса у околини два велика сиријска града, Латакије и Тартуса, до почетка сиријске кризе у потпуности је задовољавала потребе локалног тржишта. Осим мањег дела територије у околини Латакије, која се граничи са Турском, ниједан од градова практично није био погођен ратним разарањима и стога производња у овим регионима није прекидана.
Мирза Реџеп додаје да се „свакодневно у околини Латакије у просеку произведе око 2.500 тона воћа и поврћа, од чега је велики део намењен унутрашњем тржишту“.
Према речима Мунзира Гербека, у Латакији се производе углавном маслине и цитруси, а постоји и велики број стакленика.
„Током 2015. године, обим производње цитруса у Латакији био је отприлике милион тона. Латакија употреби свега пет одсто произведеног воћа и поврћа и обезбеђује око 50 одсто потреба за цитрусима у земљи“, подвлачи Гербек.
Због војних дејстава у Сирији је више од седам милиона људи било принуђено да напусти своје домове и пресели се у суседне регионе. Према расположивим подацима, сада отприлике 600.000 унутрашњих сиријских избеглица живи у Латакији и околини. Пољопривредна производња је главна производна делатност и извор прихода за домаће избеглице и локално становништво.