„Потврдили смо да је неопходно решавати хуманитарне проблеме у Сирији. Са своје стране, говорили смо о томе који су планови руске војске како би се реализовала хуманитарна помоћ Уједињених нација и Црвеног крста, као и других невладиних организација“, рекао је он.
Руски министар спољних послова је нагласио да је Москва спремна да убудуће тешње координише своје потезе са коалицијом коју предводе САД, поготову када је реч о борби против тероризма.
Истовремено, на састанку шефова дипломатија Русије и САД договорено је да ни Москва ни Вашингтон неће учествовати у сиријским преговорима који су планирани за 25. јануар, већ ће се понашати као спољни посматрачи.
„Ни Русија ни САД, као и други учесници међународне групе подршке Сирији, неће учествовати у преговорима између сиријских власти и опозиције, већ ће преузети улогу посматрача како би се постигао договор двеју страна зарад постизања прелазног периода, како би се усвојио нови устав и одредио датум нових избора“, рекао је он.
Поред тога, додао је Лавров, „Армија ислама“ неће моћи да учествује у сиријским преговорима, јер то није предвиђено резолуцијом о Сирији коју је усвојио Савет безбедности УН.
Ситуација на југоистоку Украјине
Министри спољних послова САД и Русије разговарали су о ситуацији на југоистоку Украјине и истакли да коначно решење зависи од политичког процеса.
„Главни задатак на дугорочном плану, од чега и зависи коначно решење за ситуацију у Донбасу, је уоквирити политички процес“, рекао је Лавров.
Према речима Лаврова, питање локалних избора у Донбасу, које је усаглашено са украјинским законодавством, мора бити разматрано у пакету са осталим елементима договора, међу којима су и амнестија свих учесника у дешавањима на југоистоку Украјине, додељивање специјалног статуса Донбасу, као и усвајање одговарајућих исправки у украјинском Уставу.
Лавров је такође истакао да су Москва и Вашингтон сагласни да Мински споразум не сме бити интерпретиран како ко сматра сходним, већ да су у њему прописане све тачке које украјинске власти и побуњеници морају у потпуности да спроведу.
Он је додао да је редослед дејстава веома прецизно дефинисан у споразуму који је потписан у Минску.
„Компромис је неопходно тражити како би се реализовале све тачке из Минског споразума, а не како би се оне мењале. Исто мишљење деле и наши амерички партнери“, закључио је Лавров.
Такође, потребно је поново успоставити апсолутни прекид ватре и омогућити ОЕБС-у потпуни приступ.
Русија и САД против поделе Ирака, Сирије и Либије
Русија и САД су категорички против територијалне поделе Ирака, Сирије и Либије, рекао је Лавров.
„Наш заједнички став је да се на Блиском истоку и северу Африке мора поштовати територијални суверенитет свих земаља“, рекао је он.
Пре свега, додао је, то се тиче Ирака и Сирије, будући да су многе земље већ говориле како не би било лоше на тим територијама оформити неколико држава.
„Русија и САД су категорички против тога и учинићемо све што је у нашој моћи како се такав сценарио не би реализовао“, додао је он.
Одговорити на нуклеарне пробе Пјонгјанга
Кери и Лавров сагласни су да светска заједница мора да одговори на нуклеарна испитивања Северне Кореје, рекао је представник Стејт департмента Џон Кирби.
„Шефови дипломатија САД и Русије разговарали су о потреби да целокупна светска заједница заузме чврст и усаглашен став на нуклеарна испитивања Северне Кореје, чиме је нарушила резолуцију Савета безбедности УН“, рекао је он.