Председник Европске комисије Жан Клод Јункер затражио је одржавање ванредног самита председника влада чланица Европске уније на ову тему и објаснио да је он потребан зато што је већ договорено да ће централна тема самита, заказаног за фебруар, бити питање останка Велике Британије у ЕУ.
„Прилично сам забринут да нећемо имати довољно времена да се на одговарајући начин позабавимо проблемом избегличке кризе“, истакао је Јункер.
Истовремено, аустријска Влада одлучила је да уведе ограничење за прихват избеглица, чиме би та земља у у текућој години примила само 37.500 подносилаца молби за добијање азила, а до 2019. максимално укупно 127.500.
Аустријски канцелар Вернер Фајман, међутим, није желео да каже шта ће се десити када се достигне горња граница за прихват избеглица.
Фајман је рекао је да се ради о „хитној мери“ и „плану Б“, који треба да „продрма“ ЕУ и подвукао да Аустрија не може примити све избеглице.
Да ли нас овог пролећа опет чекају призори које смо гледали када је Мађарска, подизањем зида и бацањем сузавца, покушала да ограничи проток миграната?
Шта у новом таласу избеглица чека Србију, као једну од транзитних земаља на „балканској рути“? Да ли је у пракси изводљиво обећање Европске комисије да мигранти који не добију азил у некој земљи ЕУ, а стигли су до ње преко наше територије, не могу бити враћени у Србију?
Александар Вулин, министар за рад и запошљавање у Влади Србије, рекао је у изјави за Радио Спутњик да Србија има потписан споразум о реадмисији са земљама ЕУ, а да се мигранти не налазе у том споразуму.
„Без сагласности Србије нико не може да враћа било кога на нашу територију и такве ствари се нису ни дешавале. Таква уверавања добили смо како од највиших званичника Европске комисије, тако и званично реаговање те институције. Зато нема разлога да очекујемо нешто што је речено да је апсолутно немогуће“, рекао је Вулин.
На питање да ли потенцијално може доћи до проблема са суседним земљама, уколико би власти Мађарске или Хрватске у неком тренутку желеле да врате мигранте у Србију, министар Вулин каже:
„Не може у том смислу. Влада Аустрије је обавестила Владу Словеније, Хрватске, па тако и нас да убудуће преко њихове територије неће моћи да прелазе мигранти који нису изразили намеру за тражење азила на простору Аустрије и Немачке. Оног тренутка када смо добили такву одлуку, идентичну смо спровели на територији Србије и о томе обавестили македонску владу и из Македоније више не може да се уђе у Србију уколико нисте затражили азил на простору Аустрије и Немачке. Дакле, штитимо интересе своје земље, бранимо своју територију и како се понашају наши суседи и сви на тој рути, тако се понашамо и ми“, објашњава Вулин за Спутњик.
Иначе, како је раније рекао министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, од почетка године кроз Србију је прошло 35.000 миграната.